Kim Bu Robin Hood? Hasköy’de Bir Hayırsever Kapılara Para Dolu Zarflar Bırakıyor

Popüleksi

Popüleksi

gündemsel konuları özetliyorum

Beyoğlu’nda genellikle gecekonduların çokça bulunduğu Hasköy’de, mahalle sakinleri sabahları kapılarından içeri atılmış zarflar buluyorlar. Zarfları açanlar 1000 TL nakit parayla karşılaşıyor. Hususi olarak ihtiyaç sahibi ailelere zarf bırakan bu hayırsevere mahalleli “Hızır” adını koymuş. Herkes bu hayırseverin kim olduğunu merak ediyor.

Zarfların her birinden bin TL çıkıyor. Sabah kalktıklarında zarfları görenler, içini açtıklarında da büyük şaşkınlık yaşıyor.

2-3 kişi olduğu düşünülen bir grup sabaha karşı önceden belirledikleri maddi durumu kötü ailelerin kapıları arasından içeriye zarf bırakıyor. İhtiyaç sahiplerinin durumlarına göre bazı evlere tek, bazılarına 2, bazılarına ise 3 zarf bırakılıyor. Benzer zarfların diğer evlere de bırakıldığını öğrenenler bunun bir yardım zarfı olduğunu anlıyor ve rahatlıyorlar. Şimdi herkes, ‘Hızır” adını verdikleri bu hayırseveri merak ediyor.

“Amca karıştırma, bu söylenmez. Patronumuz sağ olsun.”

Mahalle sakinlerinden Paşa Ali Bilgin sabaha karşı mahalleye giren grubu gördüğünü ve onlarla konuştuğunu söylüyor:

“Sabah namaz vakti kalktım evde tespih çekiyorum. Abdest aldım. Bir ses oldu dışarı çıktım. Baktım bacımla konuşuyorlar. Ne oluyor, dedim. ‘Amca bir zarf bıraktım pazar parası yaparsınız’ dedi. Dedim ki ‘Burada bir hane yok. Bacım da var’ dedim. Yukarılarda ona da vermişler. Dağıtarak gelmişler. Sonra gittiler. Zarfta ya 100 ya da 200 lira var sandım. Baktım bin TL var. 3 zarf aldık. ‘Nereden geldi bu para?’ dedim. ‘Amca karıştırma bu söylenmez. Patronumuz sağ olsun’ dediler.”


“Duyduğumuz 15-20 ev var. Ama daha fazlası var. Kimse söylemiyor.”

Bir diğer mahalle sakini Yaşar Bilgin de şu açıklamalar da bulundu:

Geçen hafta ve ondan önceki hafta oldu. 2 defa oldu bu ay içerisinde. Birinde sabah 06.30’da diğerini de gece 23.30’dan sonra dağıtmışlar. Bizde babam almış. Zarflardan bin lira çıktı. 40 senedir bu mahalledeyim böyle bir şey görmedim. Allah razı olsun. Diğer iş adamlarına da örnek olsun. Herkes bir mutlu oldu. Babam da ihtiyacı olan akrabalarına da dağıttı. Duyduğumuz 15, 20 ev var. Ama daha fazlası var. Kimse söylemiyor.”


“Daha sonra zengin olup burayı unutmayan biri olabilir parayı dağıtan kişi. Çünkü bu kadar ihtiyacı olan evleri bilmesi imkansız.”

Yine mahalle sakinlerinden Oğuzhan Erzurumlu’nun da bu hayırseverin kim olabileceğine dair bazı tahminleri var:

“Bize gelmedi ama mahallede ihtiyacı olan evlere vermişler. Bir sonraki gelmelerinde verdiklerine vermemişler. Araştırmışlar ihtiyacı olanlara vermişler. Allah razı olsun abi. Atladıkları da olmuş ama birçok aileye vermişler. Bizi atlamışlar. Allah razı olsun. Benim tahminim burada eskiden oturan daha sonra zengin olup burayı unutmayan biri olabilir parayı dağıtan kişi. Çünkü bu kadar ihtiyacı olan evleri bilmesi imkansız.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/