Harika Bir Girişimcilik Fikriniz Var Ama Gerçekte Ne Kadar Başarılı Olabilir?

Nedim H. Aydoğdu

Nedim H. Aydoğdu

IU - Sailing - Engineering

Aklınızda birçok fikir bulunmakta, ancak bunların bazıları iyi bazıları ise harikadır. Peki harika olan fikri nasıl belirleyebiliriz. Bunun için birden fazla etken bulunmaktadır. 
Girişimi başlatan şey fikirdir, girişimin temelini oluşturur. Birçok örnekte görüldüğü gibi, bazı fikirler sizi muhteşem konumlara getirirken bazıları ise batmanıza sebep olabilir. Mark Zuckerberg harika bir fikriniz yoksa kendinizi girişim kurmaya zorlamayın diyor. 5 adımda harika fikir nasıl olabilir değerlendirelim.

1. 10X Kuralı

Bu kurala göre, bulduğunuz fikir diğerlerine kıyasla 10 kat daha iyi olmalıdır. Yani bariz şekilde çok iyi, etkileyici bir fikir olmalı. Uber taksiye kıyasla çok iyi bir fikir mesela. Ayrıca daha önce hiç düşünülmemiş fikir bulmak imkansıza yakındır, ancak olan birşeyin üzerine katarak, değiştirerek harika bir duruma getirilebilir.


2. Gündelik Yaşamdaki Sıkıntılar

Şuan dünya devleri arasına katılmış girişimleri büyük çoğunluğunun temelinde ise, gündelik hayatın sıkıntıları yer almaktadır. Sizde bu sıkıntılara odaklanmalı ve çözüm üretmeye çalışmalısınız veya fikrinizi bu yönde esnetmelisiz.

3. Baş Belası Problemleri Çözmeli

Bazı sektörlerde bazı şeyler hiç gelişmiyor ve 90’lardan kalma yöntemler aynı şekilde devam ettirilmeye çalışılıyor. Mesela İstanbul’da taksi çağırmak, taksi beklemek çok sıkıntılı şeyler yaşanabiliyor.


4. Farklılaşmalısın

Sektörde olan bir girişimi veya hizmetin sadece ismini değiştirip aynı bakış açısıyla aynı çözümü, hiçbir farklı yönün olmadan sunuyorsan, seni pek ileri götürmez.

5. Fikrin, Senin Hayatında Nasıl Bir Yer Kaplıyor

Aromalı suyun ortaya çıkışı güzel bir örnektir. Normal suyun tadını sevmeyen, ayrıca diyet kola bağımlısı Kara Goldin, hem kendisi için bir çözüm bulmuş oldu hemde aynı sıkıntıya sahip başkaları içinde çözüm buldu. 

Hayat size harika bir girişim için ipuçları vermektedir, tek yapmanız gereken onları görebilmek.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/