Haftalık Sosyal Medya Özeti: 23 Temmuz – 29 Temmuz 2018

Sociality.io

Sociality.io

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan sosyal medya yönetim platformu.

Sociality.io ekibi, sosyal medya alanında bu hafta yaşanan gelişmeleri sizler için derledi. Her hafta yayınlanan bu özetlerle sektördeki son gelişmeleri takip edebilir, markanızı ve ekibinizi sosyal medyanın her an değişen dünyasına hazır hale getirebilirsiniz.

Facebook Geçtiğimiz Hafta 120 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Geçtiğimiz hafta Facebook ikinci çeyrek verilerini açıkladıktan sonra %20 oranında değer kaybetti. İkinci çeyrek verilerine göre tarihinin en düşük büyümesini gerçekleştirmiş oldu. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde gelir büyümesinin de hızlı bir şekilde düşüşe geçebileceği beklentiler arasında. Facebook’un bu ciddi değer kaybının arkasında büyüme hızının yavaşlaması, Cambridge Analytica krizi, GDPR gibi konulardaki gelişmeler olduğu konuşuluyor.

IGTV İçerikleri Haber Kaynağına mı Taşınıyor?

Instagram geçtiğimiz ay içinde YouTube’a rakip olabilecek nitelikte, kullanıcıların daha uzun video içerikler yükleyebildiği platformu IGTV’yi yayına almıştı. Platform içinde ayrı bir sekmede yer alan IGTV içeriklerinin yeterince dikkat çekmediğini düşünen Instagram, IGTV içeriklerini haber akışında göstermeye başladı. Uygulama henüz test aşamasında olsa da sosyal medya platformu bu yönde bir çalışma içinde olduklarını kabul etti.

Facebook’tan Workplace’i Geliştirmek İçin Yeni Adımlar

Facebook geçtiğimiz hafta şirket değerinde yaşadığı 120 milyon dolarlık kayıp ile gündemde oldukça büyük bir yer kapladı. Şirket değerinde kayıplar yaşasa da bünyesindeki uygulamaları daha güçlü hale getirmek için geliştirmelere devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, kurumsal iletişim araçları üzerine çalışan Redkix’i satın aldığını duyurdu. Bu satın alma Facebook’un Workplace’e daha çok yoğunlaşacağı konusundaki iddiaları güçlendirdi.

Facebook “Watch Party” Başlasın

Bir süredir test aşamasında olan, Facebook gruplarındaki insanların gerçek zamanlı olarak video izlemesine olanak sağlayan “Watch Party” özelliği tüm dünyadaki kullanıcıların kullanımına sunuldu. “Watch Party” özelliği ile grupta etkinlik düzenleyen grup yöneticileri kullanıcılar ile daha çok etkileşimde bulunabilecek. Yeni özellik ile gelen ilk yorumlar ise özelliğin kısa sürede benimseneceği yönünde.

Twitter Kötüye Kullanım Yapan 143 Bin Uygulamayı Platformdan Kaldırdı

Dijital platformlardaki kullanım arttıkça mecraların kötüye kullanımların önüne geçmesi zorlaşıyor. Twitter da diğer mecralar gibi bunun önüne geçmek için API’yı kullanarak işlem yapmak isteyen tüm uygulamaları yeni bir kayıt ve onay sürecine sokacağını duyurdu. Yapılan incelemelerde kötüye kullanımını tespit ettikleri 143 bin uygulamayı ise platformdan kaldırdılar.

YouTube, iOS İçin Keşfet Sekmesini Test Ediyor

YouTube platformdaki kullanıcıların daha çok video izlemesi ve ilgilenebileceği daha fazla videoya ulaşması için iOS uygulamasında “Keşfet” bölümünü test ediyor. Şu an çok az sayıda kullanıcı üzerinde test edilen bu uygulama önümüzdeki günlerde daha fazla kullanıcı için aktif olacak. Kullanıcılar bu bölümde trend olan videoları da görüntüleyebilecek.

Snapchat “Snapcash”i Kapatıyor

Snapchat 4 yıl önce kullanıma sunduğu ödeme yöntemi Snapcash’i yeterince fonksiyonel olmaması ve sakıncalı kullanımlara yol açtığı için kapatma kararı aldı. Snapchat’in bu kararı uygulamanın kodları arasındaki bir mesaj ile fark edildi.

LinkedIn Mesaj Bölümüne Sesli Mesaj Özelliği Eklendi

LinkedIn geçtiğimiz günlerde mesajlaşma bölümü de dahil olmak üzere bir dizi yenilik yaptığını duyurmuştu. En son yaptığı duyuru ile kullanıcıların mobil mesajlaşma bölümünden 1 dakikaya kadar sesli mesaj yollayabileceğini duyurdu.

Twitter, Ajanslar ve Markaları için “2018 Agency Playbook” Yayınladı

Twitter ajanslar ve markaları için Twitter reklamlar, iletişim stratejileri gibi konular hakkında sık sorulan sorulara cevap verebilecek nitelikte bir “playbook” hazırladı. Ajanslara ve markalara yol gösterecek bu “playbook”u indirmek için linkteki adımları takip edebilirsiniz.

Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan sosyal medya yönetim platformu Sociality.io’yu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: Sociality.io

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/