17 Aralık 2016
Hackerlar Akbank’a Yaptıkları Siber Saldırıda 4 Milyon Dolar Çaldı

Son yıllarda Türk bankalarına yapılmış en büyük maddi hasarlı siber saldırı 8 Aralık'ta gerçekleşti. Dün akşam KAP’a (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) bir açıklamada bulunan Akbank, söz konusu saldırıları doğrulayarak şu açıklamalarda bulundu:

"Bankamızın yurtdışı para transferleri ile ilgili bilgisayar sistemlerine bir atakta bulunulmuştur. Bankamız gerekli tüm önlemleri ivedilikle almıştır ve tüm sistemlerimiz sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu veya başka herhangi bir konuda müşterilerimize yansıyan herhangi bir olumsuzluk, kayıp ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Bu konunun Bankamızın mali tablolarına önemli bir etkisi olmayacaktır. Olası zarar, bankamızı koruyan Bankers Blanket Bond sigortası kapsamına girmektedir."

Saldırı sonucu bankanın yaşadığı kaybın 4 milyon dolar olduğu belirtildi. Saldırının sadece finansal bazda gerçekleştirildiğini ve müşterileri etkileyen herhangi bir güvenlik açığının bulunmadığı açıklandı.

Hackerlar, Akbank'a kredi sağlayan küresel para transfer sistemi olan SWIFT'e yaptıkları saldırı sonrası bu parayı çalmışlar. SWIFT ise küresel çapta her gün trilyonlarca dolar fon transferlerinin yapıldığı ve uluslararası bankacılığın belkemiğini oluşturan Belçika merkezli bir kurum.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

0

arrow_upward