Güneş Enerjisi ile Çalışan Çadır İcat Eden Girişimci Kızlara MIT’den Fon

Minorpreneurs

Minorpreneurs

Minorpreneurs çocuk ve gençleri girişimci olarak yetiştirerek onlarla dünyayı değiştirir.

Los Angeles’ta gün geçtikçe artan evsizlik oranı sonrasında, San Fernando Lisesi’nden bir grup öğrenci, mühendislik alanında deneyime sahip olmamalarına rağmen, bir sırt çantasına sığacak büyüklükte ve güneş enerjisiyle çalışabilen bir çadır icat ederek bu buluşları ile MIT hibesi kazandı.
Liseli gençler, Los Angeles’taki düşük gelirli ailelerden gelen genç kızları teknoloji ve mühendislik alanlarını takip etmeleri için güçlendiren ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan DIY Girls ile anlaşarak beraber çalışmaya başladı. DIY Girls İcra Direktörü Evelyn Gomez projeyi yöneterek yalnızca 12 girişimci kızın dahil olduğu ekip ile çadır projesi başarıyla tamamlandı. YouTube videoları ve Google aramaları yardımıyla liseli genç kızlar çadır üretmek için dikiş, kodlama ve 3D baskı karışımı öğrenerek 1 yıldan uzun bir süre beraber çalıştılar.

Amaçları bu buluş sayesinde evsiz insanlara sıcaklık kontrollü ve modern ihtiyaçlara erişim imkânlı, uykuya açık ve sıhhi barınaklar sağlamak.

Kızlar, Lemelson-MIT programından 10.000 $ kazanarak, ürünlerini 16 Haziran’da yapılan MIT’nin EurekaFest’inde sundular. Düşük gelirli ailelerin MIT yolculuğunu karşılayamaması üzerine çoğu öğrenci neredeyse yolculuğa çıkamıyordu ancak GoFundMe kampanyası sayesinde bu gençler için 18.000 toplanarak, herkesin EurekaFest’e gitmesi sağlandı 🙂 
Dahası, yeni nesil mucitlere ilham vermeyi amaçlayan yıllık program için seçilen tek kız takımı olarak, ülke çapında MIT fonu ile ödüllendirilen 15 takımdan biri oldu.

Topluma umut veren bu genç kahramanları tebrik ediyoruz 🙂

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Facebook

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/