Green Card Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır? Çekiliş Ne Zaman?

Green Card (Yeşil Kart), ABD vatandaşı olmayanlara Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen ömür boyu geçerliliği olan resmi belgedir. Bu belge Amerika’da hem oturma hem de çalışma izni sağlamaktadır.  Resmi belgedeki adıyla Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) kişinin göçmenlik statüsünü gösterir. Green Card nedir, başvurusu nasıl yapılır, başvuru yolları ve şartları nelerdir, başvuru tarihleri ne zaman, Green Card çekilişi nasıl yapılır, kazananlar ne yapmalıdır gibi soruların hepsinin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. 


Green Card Nedir?

Greencard

Amerika’ya gelmek için aldığımız vizeleri iki tip başlık altında toplayabiliriz. Bu vizelerden ilki Non-Immigrant yani göçmen olmayan kişilere verilen vizedir. Amerika’ya turist olarak geliyorsanız, geçici bir işte çalışma amaçlı Amerika’ da bulunacaksanız yani amacınız Amerika’ya göç etmek değilse aldığınız vize “Non-Immigrant” vize olmaktadır.

Amerika’ya göçmen olarak gelmek istiyorsanız yani amacınız Amerika’ya temelli taşınmaksa “Immıgrant” yani göçmen vizesi almanız gerekiyor. Amerika’da daima oturma izni belgesi yani Permanent Resident Card olarak bilinen Green Card veya resmi adıyla Daimi İkametgah Kartı Birleşik Devletler, Göçmen Yasası’na göre Birleşik Devletler’de göçmen statüsünde oturma ve çalışma hakkını size veren ve bu hakkın verildiğine kanıt olması için tarafınıza iletilen resmi belgenin adıdır.


Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card

Green Card sahibi olmak isteyen bireyler öncelikle bu kart hakkında yeterli bilgiyi edinmeli bu kartın getiri ve götürülerini analiz edip kendine uygunluğuna karar vermelidir. Ardından gerekli şartları sağlayıp sağlamadığını da kontrol ettikten sonra Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosu resmi web sitesinden (dvprogram.state.gov) yalnızca iki dakika ayırarak başvuruda bulunabilmektedirler. Başvuru tamamlandıktan sonra bireylere bir adet onay numarası (confirmation number) verilmektedir. Bu onay numarasının iyi muhafaza edilmesi gerekmektedir çünkü daha sonra kazanılıp kazanılamadığı bu onay numarasıyla kontrol edilmektedir.


Green Card Başvuru Yolları Nelerdir?

Green Card başvurusu yapmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem, çekilişti. Bu kart dünyada genellikle bu çekilişle tanınmaktadır. Üstelik Green Card’ı sadece çekilişle kazanılan bir hak olarak düşünen birçok kişi bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 55.000 kişi bu çekilişe katılarak kartı kazanma hakkına sahip olabilmektedir. Bu çekilişi Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Dıversity Immıgrant Vısa Program yani Çeşitlilik Göçmen Vizesi kapsamında gerçekleştirmektedir. Çekilişin kazanılması durumunda bakanlık bir mülakat daveti gerçekleştirmektedir ve resmi süreç başlatılmaktadır. Ancak belirlenen şartların sağlanamaması durumunda çekiliş kazanılsa dahi mülakat süreciyle devam eden diğer resmi aşamalara geçilememektedir ve başvuru iptal olmaktadır.

Green Card almanın bir diğer bir yolu ise aile bireylerinizden birinin Green Card sahibi olmasıdır. Bu yöntem Green Card başvuru sürecine şu şekilde etkide bulunmaktadır. Eğer eşiniz ya da 21 yaşından küçük çocuğunuz Green Card sahibi ise başvuru süreciniz çok kısa süre sürebilmektedir. Eğer kardeşleriniz ya da 21 yaşından büyük çocuğunuz Green Card sahibi ise yine Green Card başvurusunda bulunulabilmektedir ancak başvuru süreci bir önceki duruma göre oldukça uzun sürebilmektedir.

Amerika’da kalıcı yaşama hakkı için yani Green Card belgesine sahip olmak için başvurulan bir diğer yol ise iş yolu ile başvurudur. İş yolu ile başvuruda sanat, bilim, eğitim ya da farklı iş alanlarında sıra dışı başarınız varsa; ülkenizde eğer bir profesör, doktor, araştırmacı, yönetici ya da iyi bir medya çalışanı olarak görev almaktaysanız kart başvurusunda bulunabilirsiniz. İkinci olarak Amerika’da yatırım yapmanız halinde Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Amerika’daki yatırım miktarları oldukça yüksektir. Şart koşulan minimum yatırım miktarı bir milyon dolar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin hedeflediği istihdam alanına yatırım için minimum yatırım miktarı ise beş yüz bin dolardır. Aynı zamanda Amerika’da kurduğunuz işe çalışan almanız da bu yolu seçerek kart başvurusu yapacaklar için şartlardan bir tanesidir.

Green Card almanın başka bir yolu ise kendi ülkenizde dil, din, ırk, millet, politik görüş ya da bir sosyal grup üyeliği gibi konulardan dolayı baskı, işkence ve ayrımcılığa maruz bırakılıyorsanız Amerika Birleşik Devletleri’ne korunma amaçlı kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Bununla birlikte Amerika’da yaşıyorsanız taciz ve şiddet gibi suçlara maruz kaldıysanız da Green Card başvurusu yapabilirsiniz.


Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Amerika

• Amerika Birleşik Devletleri her yıl Green Card çekilişine başvuru için uygun durumda olan ülkeler listesi açıklamaktadır .Türkiye de Green Card başvuru hakkına sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Yani ilk şart Amerikan hükümetinin açıklamış olduğu listede yaşadığınız ülkenin yer alması şartıdır.
• Başvuru için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.
• Başvuruda bulunabilmek için geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
• Başvuru yapabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir eğer bu şartı sağlamıyorsanız son beş yıl içinde Amerikan hükümetinin belirlemiş olduğu uzmanlık alanlarından birinde en az 2 yıl iş deneyimine sahip olmak ve bu deneyimi belgelendirmek gerekmektedir.
• Başvuruların resmi web sitesi üzerinden yapılması gerekmektedir. Posta yoluyla veya elden başvuru kabul edilmemektedir bu yolla yapılan başvurular geçersiz sayılıp değerlendirmeye alınmamaktadır.
• Başvuru için Amerikan hükümeti tarafından istenen fotoğraf verilen ölçülere göre eklenmelidir. Birçok adayın başvurusu fotoğraf ölçülerine uygun fotoğraf yüklemesi yapmadığı için geçersiz sayılmaktadır.
• Başvuru için ingilizce yeterliliği talep edilmemektedir. kazanıp Amerika’da yaşamaya başlamak için İngilizce bir gereklilik olsa da hükümet başvuru için zorunluluk haline getirmemektedir
• Başvuru için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak kartı kazanınca Amerika’ya gitmek orada yeni bir hayat kurmak için belirli bir bütçenin ayrılması gerekmektedir. Bu bütçe bireyin aile üye sayısına, Amerika’ya gittiğinde iş bulma süresine göre değişkenlik göstermektedir.
• Başvuran evli çiftlerin bu karta sahip olma şansları ikiye katlanmaktadır çünkü bu kartı kazanan bireyin eşi ve çocukları da karta sahip olmaktadır.


Green Card Başvuru Tarihleri Ne Zamandır?

Green Card

Başvurular resmi olarak 6 Ekim 2021- 9 Kasım 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Dünya genelinde çok fazla başvuruda bulunulduğu için ve sistem yoğunluğu nedeniyle başvuruyu kaçırmamak ve mağdur olmamak için başvuruyu ertelememek gerekmektedir. Her bireyin yalnızca bir kere başvuru hakkı bulunmaktadır. Birden fazla başvurusu bulunduğu tespit edilen bireylerin tüm başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Green Card çekiliş başvurusunda bulunan bireyler bu hakkı kazanıp kazanmadıklarını Mayıs ayından itibaren resmi web sitesinden kontrol edebilmektedirler.


Güncel Pasaport Harç Ücretleri Nedir?

pasaport harcı

Pasaport harç ücretleri yıllık enflasyon oranları baz alınarak her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığınca yeniden fiyatlandırılır. Pasaport harç ücretleri pasaport başvuru esnasında arzu edilen kullanım süresine göre değişiklik göstermektedir ancak pasaport defter ücretleri her yıl sabit olarak belirlenip pasaport kullanım süresine göre değişiklik göstermemektedir. Güncel olarak belirlenen pasaport defter bedeli 180,00 TL’dir. Yani pasaport için ödeyeceğiniz miktar pasaport defter ücretine arzu ettiğiniz pasaport kullanım süresi ücreti eklenerek belirlenmektedir.

 

Süre           Harç Bedeli         Defter Bedeli              Toplam

6 Ay           227,20 TL             180,00 TL                  407,20 TL

1 Yıl           332,10 TL             180,00 TL                  512,10 TL

2 Yıl           542,20 TL             180,00 TL                  722,20 TL

3 Yıl           770,20 TL             180,00 TL                   950,20 TL

4-10 Yıl      1085,40 TL           180,00 TL                   1265,40 TL


Green Card’a Sahip Olunca Türk Vatandaşlığı Düşer Mi?

Greencard

Green Card almaya hak kazanan bireyler Amerika’da 5 yıl yaşadıktan ve herhangi bir suça karışmadıktan sonra Amerikan vatandaşlığı için başvuruda bulunmaya hak kazanabilirler. Karta sahip olan bireylerin Türkiye vatandaşlıkları devam eder ve bununla birlikte Amerika vatandaşlığından faydalanarak Amerika vatandaşlarının sahip olduğu hakların birçoğundan yararlanabilirler.
Green Card başvuru sonucu olumlu olan ve çekilişle başvuru yapmaya hak kazanan ve kart sahibi olan bireylerin en az 6 ay içerisinde Amerika sınırlarına giriş yapmış olma zorunlulukları bulunmaktadır. Green Card sahibi olan bireyler Amerika’nın dilediği bir noktasına yerleşme hakları bulunur. Amerika’yı terk etseler dahi haklarını muhafaza etmek için yılda en az bir kez Amerika sınırları içerisinde giriş yapmaları gerekmektedir.


Green Card Almaya Hak Kazanan Bireyler Hesabında Ne Kadar Para Göstermelidir?

Greencard

Amerikan Hükümeti’nin hesapta bulunması gereken para miktarıyla ilgili belirlediği resmi bir rakam bulunmamaktadır. Bu miktar gidilen eyalete göre değişkenlik göstermektedir. Aslında hesapta belli bir miktar para bulundurmanın asıl amacı gideceğiniz eyalette iş bulana ve yerleşik bir düzen kurana kadar sizi idare edecek bir miktar paranın hesabınızda bulunmasıdır. İş bulana kadarki süreçte mağdur olmamanız açısından Amerikan Hükümeti maddi birikiminizi göstermenizi istemektedir. Bu birikim Türk lirası veya dolar cinsinden olmak zorunda değildir. Üzerinize kayıtlı olan bir araba olabilir ya da tapusu size ait arsa veya ev de olabilir. Bu gibi mülk veya taşınır malları da maddi birikim olarak gösterebilirsiniz.


Türkiye’den Başvuranların Green Card Kazanma İhtimali Yüzde Kaçtır?

Greencard

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinden alınan son 5 yılın Türkiye’den başvuranların verilerine göre ; 2016 yılında Türkiye’den başvuran sayısı 137.146 iken kazanan kişi sayısı 1795’tir ve yüzde 1.3 kart alma olasılığı bulunmaktadır. 2017 yılında Türkiye’den başvuran sayısı 170.370 iken kazanan kişi sayısı 2186’dır ve yüzde 1.2 kart alma olasılığı bulunmaktadır. 2018 yılında Türkiye’den başvuran sayısı 204.729 iken kazanan kişi sayısı 4390’dır ve yüzde 2.1 kart alma olasılığı bulunmaktadır. 2019 yılında Türkiye’den başvuran sayısı 188.579 iken kazanan kişi sayısı 2411’dir ve yüzde 1.2 kart alma olasılığı bulunmaktadır. 2020 yılında Türkiye’den başvuran sayısı 220.271 iken kazanan kişi sayısı 2702’dur ve yüzde 1.2 kart alma olasılığı bulunmaktadır. 2021 yılında Türkiye’den başvuran sayısı 128.743 iken kazanan sayısı 2874’tür ve kart alma olasılığı yüzde 2.2’dir. 2021 yılındaki Türkiye başvuru sayısının düşüş sebebi Green Card başvurusuna pasaport koşulu getirilmiş olmasıdır.


Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır?

Greencard

Green Card’a yapılan tüm başvurular ilk aşamada Kentucky Consular Center’da toplanıp, pasaport numarasına göre bölgelere ayrılmaktadır. Tamamen dijital ortamda hiçbir şekilde insan eli değmeden yürütülen bu süreçte daha sonra sahte ve hatalı başvuruları sistem eler. Her bölgeden tamamıyla rastgele yürütülen süreç doğrultusunda kazanan bireyler belirlenir. Kazanan bireyler sonuçlara Amerika Birleşik Devletleri Göçmenlik Bürosu resmi web sitesinden başvuru esnasında verilen confirmation number yani onay numarası ile ulaşabilmektedir. Sonuçları Green Card başvurusu yapan bireyin bizzat takip etmesi gerekmektedir çünkü kazananlara özel olarak herhangi bir bilgilendirme yapılmamaktadır.


Çekilişle Green Card Almaya Hak Kazanan Bireyler Neler Yapmalıdır?

Green Card

 

Öncelikle DS260 adlı formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Bu formda birçok detay bilgi yer almaktadır. Kaçırılmaması gereken nokta bu forma ekleyeceğiniz bilgilerin kesinlikle doğru ve eksiksiz olmasıdır. Bu kısımda forma eklenen herhangi bir bilginin Amerikan hükümeti tarafından ispatı istenirse ve siz bu bilgilerin doğruluğunun ispatını sağlayamazsanız Green Card alma hakkınızı kaybedebilirsiniz. Green Card başvurusundan sonra eğer hayatınızda bir değişiklik olduysa bunu muhakkak bu formda belirtmeniz gerekmektedir. Örneğin evlenme durumu ile medeni haliniz değişti veya çocuk sahibi oldunuz bunları mutlaka DS260 formunda belirtmeniz gerekmektedir.

Formu eksiksiz doldurduktan sonra tarafınıza istenecek tüm belgelerin yer aldığı, detaylı tüm bilgilendirmenin de bulunduğu bir e-posta iletilecektir. İstenen tüm belgeleri eksiksiz olarak iletmiş olmanız gerekmektedir. Ardından yeniden e-posta ile bir görüşme tarihi gönderilecektir. Belirtilen tarihte görüşmeye gitmeme durumunuzda yeni bir görüşme talebinde bulanabilirsiniz ancak süreci oldukça uzatmış olmanızı da bilmeniz gerekmektedir. Görüşme tarihi belirlendikten sonra sizden e-postayla istenen belgelerin orijinallerini, pasaportunuzu, fotoğrafınızı ve sadece Amerikan Hükümeti’nin Türkiye’den seçmiş olduğu doktorlardan alabileceğiniz sağlık raporunuzu görüşmeye götürmeniz gerekmektedir.

Sağlık raporunuz sizlere kapalı ve mühürlü bir zarfta verilecektir kesinlikle bu zarfı açmadan görüşmeye gitmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda DS260 formunu doldurduktan sonra açılan onay sayfasının bir çıktısını da görüşmeye götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca 330 dolar vize ücreti de yatırmanız gerekmektedir. Vize görüşmeleri Ankara Konsolosluğu’nda ve sağlık muayenesi de aynı şekilde Ankara’da gerçekleşmektedir. Green Card mülakatına gittiğinizde hemen bir Green Card sahibi olmanız mümkün değildir sizlere geçici bir vize kartı verilmektedir. Daha sonra Green Card belirttiğiniz adrese teslim edilmektedir.


Green Card Sahibi Olmanın Avantajları ve Sağladığı Ayrıcalıklar Nelerdir?

Green Card

 

 • Green Card sahibi olmak Amerika’nın herhangi bir noktasında yasal olarak kalıcı oturum ve çalışma iznine sahip olma hakkı anlamına gelmektedir.
 • Green Card sayesinde kendi siyasi görüşünüze paralel olan bir siyasetçinin faaliyetlerinde gönüllü olarak yer alınabilmektedir.
 • Amerika Birleşik Devletleri çalışma vizesi sahibi bireylerle karşılaştırıldığında Green Card sahibi bireyler daha fazla iş imkânına sahip olabilmektedirler. Yalnızca çalışma vizesine sahip bireylerde bazı kısıtlamalar mevcutken Green Card sahiplerinde böyle bir kısıtlama bulunmamaktadır.
 • Kart sahibi bireyler Amerika Birleşik Devletleri için belirlenen yasal hizmetlerden yararlanabilirler.
 • Kart sahipleri çok hızlı bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri dışına seyahat etme özgürlüğüne sahip olmaktadırlar. Eyaletler arası seyahat edebilirken herhangi bir devlet kurumunu bilgilendirmek durumunda değildirler. Bununla birlikte istedikleri eyalette yaşamlarına devam edebilmektedirler.
 • Karta sahip olma hakkı Amerika Birleşik Devletleri göçmen yasalarında herhangi bir değişiklik olsa dahi kaybedilebilen bir hak değildir.
  Green Card’a Sahip Olmanın Dezavantajları ve Getirdiği Yükümlülükler Nelerdir?
 • Karta sahip olmanın avantajlarından biri olan siyasi faaliyetlerde gönüllü olarak yer alma hakkınız bulunmasına rağmen seçimlerde oy kullanma hakkına Green Card ile sahip olunamamaktadır. Ayrıca herhangi bir siyasi partide veya siyasi organda resmi bir görev altında bulunulamamaktadır.
 • Karta sahip olmak aile bireylerinizin de bu hakka sahip olmasına olanak sağlarken Amerika Birleşik Devletleri sınırları dışında çocuk sahibi olmanız durumunda doğan çocuk için hemen vatandaşlık alınamamaktadır. Vatandaşlık alınabilmesi için belirli işlemlerin yürütülmesi gerekmektedir
 • Karta sahip olma hakkı göçmenlik yasaları değişse dahi kaybedilmeyen bir hak olsa da bu karta sahip olmak sınır dışı edilmeye karşı tam bir yasal koruma sağlamamaktadır.
 • Kart sahibi olan bireylerin bu kartı nüfus cüzdanı gibi yanlarında taşımaları gerekmektedir. Aksi takdirde tutuklanabilir veya hapis cezasına çarptırılabilmektedirler.
 • Kart sahibi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlükteki tüm kanunlardan mesul olunmaktadır ve bu kanunların gerekliliklerini yerine getirilmediği takdirde Green Card’a sahip olma hakkı tehlikeye atılmış olmaktadır.
 • Kart ile sahip olduğunuz kalıcı oturum hakkınızla birlikte her devlette olduğu gibi burada da vergi ödemeniz gerekmektedir.
 • Kart hakkını muhafaza etmek isteyen bireyler ülke dışına çıkmaları durumunda en az 1 yıl içerisinde Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisine giriş yapmaları gerekmektedir.

 

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer, Seyahat

Yorumlar (0) Yorum Yap

/
Exit mobile version