Görme Engelli Yüzücüler İçin Giyilebilir Teknoloji

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Görme engelli paralimpik yüzücülerin yarışlarında, havuzun sonuna vardıklarında onları haberdar eden bir sistem var. Öyle teknolojik bir sistem değil bu, havuzun dışındaki koçu veya görevli kişi sırtına ya da başına bir çubukla dokunuyor, bazen hızı ayarlayamayıp vuruyor hatta. Bu sistemde bir devrim gerçekleşti denilebilir. Samsung, son dönemlerde iyice popüler olan “Giyilebilir Teknoloji” trendini yaratıcı ve aslında basit bir sistemle görme engelli yüzücülere uyarladı.
Nasıl Çalışır-
“Blind Cap” uygulaması sayesinde koçlar artık yüzücülere akıllı saatleri ya da telefonları ile uyarı göndererek dönmelerini sağlayabilecek. Bone içindeki sistem, yüzücüye titreşimle uyarı veriyor. Uygulama ve bone Bluetooth ile birbirlerine bağlı. Blind Cap, Samsung, İspanya Paralimpik Komitesi ve Cheil İspanya işbirliği ile geliştirildi.

Bone ve uygulamanın, yüzücünün performansı hakkında istatistik ve veri topladığı biliniyor fakat ne tür veriler topladığı henüz bilinmiyor.

Blind Cap’i daha iyi anlamak için bir video izleyelim:

1960’tan beri dürtme tekniği kullanılırken Blind Cap’in Paralimpik Olimpiyatları’nda kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu. Cheil İspanya’nın Kreatif Direktörü Breno Cotta bu konuda Blind Cap’e güveniyor ve şunları söylüyor: Blind Cap, bir giyilebilir teknolojiden daha fazlası. Kendisinin Paralimpik Olimpiyatları’nda kullanılacağına bizi ikna etti.

Blind Cap’in YouTube sayfasında şunlar yazıyor: Samsung, hayatlarını adadıkları sporun şartlarını geliştirerek elit atletleri daha ileriye götürecek teknolojileri geliştirmek istiyor.

Blind Cap’in uygulaması yalnızca Google Play Store’da yer alıyor (Ee, Samsung üretiyor, olsun o kadar da.). Henüz yayınlanmadı fakat buradan test kullanıcısı olabilirsiniz.

Blind Cap, Cannes 2016’da Mobil alanında Shortlist’te kaldı, ödül alamadı.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/