l Google’dan Yeni Paylaşım Uygulaması: Spaces - CEOtudent

Google’dan Yeni Paylaşım Uygulaması: Spaces

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Google, dün yeni bir sosyal platformunu Android, iOS ve masaüstünde kullanıma açtı: Spaces.
Spaces uygulamasının temel amacı, ortak ilgi alanlarına sahip olan insanların küçük gruplar oluşturarak istedikleri konuda paylaşım yapmalarını sağlamak. Spaces’ı WhatsApp ve WhatsApp benzeri diğer chat uygulamalarından ayıran özelliği ise, oluşturulan gruplarda paylaşılan her bir gönderi için ayrı konuşma alanı içermesi.
google-spaces-100661219-primary.idge
Örneğin, siz bir gezi grubu oluşturdunuz, arkadaşlarınızı davet ettiniz ve gezmek istediğiniz müze hakkında bir gönderiyi gruba attınız. Bundan sonra o müze hakkında konuşulanlar, yalnızca o alan içerisinde kalıyor. Bu da tabii ki, konuşmaların daha derli toplu olmasını sağlıyor ve konuşulan diğer konular arasında kaybolmasını engelliyor. Yine arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir mekan ya da bilgi olursa ayrı gönderi altında onu da paylaşabiliyorsunuz.
spaces-android-100661230-orig
Google Spaces’te link, YouTube videosu(yalnızca mobilde), fotoğraf ve metin olmak üzere 4 tip gönderi paylaşabiliyorsunuz.

Link: Link butonuna tıkladığınızda karşınızda Google Search sayfasını görüyorsunuz. Spaces uygulamasının öne çıkan özelliklerinden biri de uygulama içerisinde kalarak istediğiniz aramaları yapabilmeniz. İstediğiniz gönderiyi Google Search’ten aratarak, direkt arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz.

YouTube Videosu: Link butonunun yanında göreceğiniz YouTube logosuna tıkladığınızda ise karşınıza YouTube Search ekranı ve yakın zamanda YouTube mobil uygulamasında izlemiş olduğunuz videolar çıkıyor. Fakat bu yalnızca mobilde yapılabiliyor. Masaüstü uygulamasındayken bir video paylaşmak isterseniz, videonun linkini atmalısınız. Spaces’ın bir başka güzel özelliği ise YouTube videonuz veya GIF’iniz oynarken, siz konuşmalarınıza devam edebiliyorsunuz.
Adsız
Fotoğraf: Fotoğraf göndermek istediğinizde hali hazırda kendi galerinizde var olan görsellerden birini ya da Google Photos uygulamanızdaki görsellerden birini arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Metin: Seçeneklerde göreceğiniz tırnak işaretine tıklayarak da yeni bir gönderi yaratacak metninizi girebiliyorsunuz. O metin hakkındaki yorumlar da daha önce anlattığımız üzere metnin altında, bir Hangouts yazışması gibi devam edebiliyor. Üstelik çok da sevimli stickerları var. 🙂

Spaces’te bir Space yani alan oluşturduğunuzda uygulama size kendiliğinden biçimlendirilmiş bir alan veriyor ancak kendi zevkinize göre kapak fotoğrafını ve tema rengini değiştirebiliyorsunuz.
Adsız
Spaces’te gönderileriniz, kronolojik sıralamayla uygulamada görülüyor.

Uygulama hakkında yapılan yorumlara baktığımızda, iOS’ta Spaces’ın henüz pek de düzgün çalışmadığını ve kullanıcı arayüzünde bazı düzensizliklerle karşılaşıldığını görüyoruz. Google gibi bir dünya devi tarafından, ileride belki de WhatsApp’a kafa tutabilecek böyle bir uygulamanın bazı eksiklikler içererek kullanıma sunulması eleştiriliyor.

Bazı eksikliklerine rağmen Google, Spaces ile ortak çalışmaya ve paylaşıma imkan sağlayan ve arayüzü dolayısıyla kullanımı kolay bir uygulamayı hayatımıza dahil etti. Eğer siz de Spaces nedir, ne değildir diye yakından görmek isterseniz aşağıdaki linklerden uygulamayı indirebilirsiniz.

Android
iOS
Web

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Dijital, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/