l Google Mühendisi Silikon Vadisi’ni Bırakıp Neden Hindistan’a Döndü? - CEOtudent

Google Mühendisi Silikon Vadisi’ni Bırakıp Neden Hindistan’a Döndü?

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Google’da Silikon Vadisi’nde çalışan Nupur Dave’in Business Insider ile yaptığı röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Aslen Hindistanlı olan Nupur Dave, son 10 yıldır ABD’de yaşıyor, Google’ın Mountain View merkezinde “Googleplex”de, sevdiği bir iş yerinde çalışıyordu. Üstelik kalıcı oturma izni ve yeşil kartı da vardı. Google’ın daha hızlı çalışmasını sağlayan “Ağ İçerik Dağıtımı” bölümünde yöneticiydi ve fazlasıyla terfi imkanı doğmuştu.

Business Insider’a verdiği bir röportajda “Dünyanın dört bir yanında seyahat etmek ve konferanslara katılmak zorundaydım. Her şey harikaydı. Ekibim çok iyiydi, oldukça güzel bir işti.”dedi.

Sadece bir problem vardı. Silikon Vadisi rüyası, gün geçtikçe daha mutsuz edici bir hal alıyordu.


Pahalı ve Yalnız Bir Yaşam

Öncelikle geçim giderleri onun için büyük bir sıkıntıydı. İyi bir maaş almasına rağmen, sahil kesimi olan^Bay Area’dan bir ev almak ya da orada yaşamak için yeterli değildi.

Google Mühendisi Silikon Vadisi’ni Bırakıp Neden Hindistan’a Döndü? 1

“Google çalışanlarının zengin olduğunu düşünmek bir söylentiden ibaret”. Başarılı bir yazılım mühendisine veya yüksek performanslı bir yöneticiye Google, diğer şirketlere kıyasla orta düzeyde bir ücret ödüyor.

Örneğin, Glassdoor’a göre Google’daki teknik program yöneticisi maaşları 93.837 $ ‘dan 176.500 $’ a kadar değişiyor.


“Hep kiralık bir evde yaşadım ve sık sık oda arkadaşım oldu.”

Ancak para başlıca sorunu değildi: yalnızlık daha kötüydü. Hindistan’daki ailesini, ülkesini ve doğduğu yeri özlemişti. Aynı zamanda bekardı. Google için uzun saatler çalışmak, biriyle tanışmayı ve bir ilişki kurmayı zorlaştırıyordu.


“Çok yaşadım, çok arkadaşım oldu, çok sosyal biriydim”

Google Hindistan Ağı ile oldukça ilgiliydi. Google’da “Kadınlar Kriket Ekibi”ni kurdu ve Hindistan Google Ağı ile bir sürü etkinlik düzenledi.

Bir noktada Dave, şık bir şehir olan San Francisco’ya taşınarak hayatını değiştirmeye çalıştı.

Google Mühendisi Silikon Vadisi’ni Bırakıp Neden Hindistan’a Döndü? 2

“Her yere yürüyebiliyordum. Yemekleri ve manzarası muhteşemdi.”

Fakat bu da kısa sürede yorucu bir hal almaya başlamıştı. Ev ile iş arasında her gün yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonunda eve akşam 8.30’da geliyordu. Online bir uygulamadan temizlik ve ev işlerini yapması için yardım alıyordu. Fakat diğer masraflar gibi kirası daha yüksek olduğundan, tüm isteklerini aynı anda karşılayacak parası yoktu.


“Gün geçtikçe daha da mutsuz oluyordum.”

San Francisco’da yaşamanın yorgunluğu, hobilerine daha az zaman ayırmasına ve kişisel blogunda daha az yazı yazmasına neden oluyordu.

Google Mühendisi Silikon Vadisi’ni Bırakıp Neden Hindistan’a Döndü? 3

Bir gün kuzeninin düğünü için gittiği ziyaret sırasında 8 yaşındaki yeğeniyle konuşuyordu. Yeğeninin “Neden Amerika’da yaşıyorsun?” sorusuna verebildiği tek cevap ise “İşim iyi olduğu için” idi.


Daha Az Öde, Daha Çok Yap

Gerçekten işi için mi yaşıyordu? Aynı anda hem mutlu olup hem de sevdiği işi yapabilir miydi? Hindistan’da ailesinin yanında ve aynı zamanda Google’da bir iş? Hindistan’daki iş imkanlarını araştırdı. Teknik Program Yöneticisi olarak Google Hindistan’da çalışmaya başlayabilirdi. Fakat bununla birlikte maaşı da büyük bir kesintiye uğrayacaktı.

Uçakta MIT’de ekomomi alanında doktora yapmış bir yabancıyla tanışana kadar henüz kararını vermemişti. Tanıştığı adam ona Google Hindistan’da çalışmanın, kendi ülkesinde yaşamak ve iyi bir ekonomik gelire sahip olmak için yeterli olabileceğini söyledi. Oturup düşündüğünde ise alacağı maaşın, Hindistan’da kendi evini alması için yeterli olacağını fark etti.

Google Mühendisi Silikon Vadisi’ni Bırakıp Neden Hindistan’a Döndü? 4

Tüm bunların üzerinden 7 ay geçti ve çok daha mutlu olduğunu söyleyen Dave; “Stres seviyelerim öncekilerin 10’da 1’inden bile daha az. Amerika’dayken günde 5 saat uyuyordum. Artık her gün 8 saat uyuyabiliyorum” dedi.

Kategoriler: Kariyer, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/