Google Kıble Bulma Uygulaması

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi olarak gösterilen arama motoru devi
Google, yayınladığı yeni bir uygulamayla birlikte arttırılmış gerçeklik ile kıble bulma işini kolaylaştıran bir uygulama yayınladı. 

Akıllı telefonların kameralarını kullanan

Qibla Finder, Dünya’nın neresinden bakarsanız bakın, Kabe’nin yerini en doğru şekilde tespit etmek üstüne çalışıyor. Mobil tarayıcılar üzerinden çalışan bu sistemde, internet sitesine girmenizle birlikte yeriniz tespit ediliyor ve bulunduğunuz noktada telefonunuz kamerası aktif hale getirilerek, kıblenin ne tarafta olduğu AR teknolojisi ile gösteriliyor. 
Ramazan ayı sebebiyle insanların bu ayı daha rahat geçirmeleri amacıyla geliştirdikleri bir dizi uygulamanın ilki olarak adlandırılan Qibla Finder, internet tarayıcısı olan her telefonda rahatlıkla çalışabiliyor.
Size kıblenin yerinin yanı sıra Kabe’den uzaklığınızı, siz ve Kabe’nin tam olarak konumlarını da veren uygulamayı hemen kullanmak için Kıbleyi Bul adresine tıklayabilirsiniz. 
Bağlantı adresine tıkladıktan sonra internet sitesi sizden konumunuzu ve kameranızı
kullanma izni isteyecek. Tüm bu izinleri verdikten sonra kameranız açılacak ve
telefonunuzu çevrenizde döndürmek suretiyle tam olarak kıbleyi görebileceksiniz.
Eğer daha önce bildiğiniz kıbleden farklı bir nokta gösteriyorsa, hemen aşağıdan pusulayı senkronize et kısmına tıklayarak, daha iyi sonuç almak için telefonunuzun ayarlarını düzeltebilirsiniz.
Ayrıca kıble yönü bulucu, ezan ve namaz vakitleri, Kur’an-ı Kerim, zikirmatik,
cami bulma ve daha fazlasını istiyorsanız, hemen aşağıdaki uygulamaları telefonunuza indirerek, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. 
Muslim Assistant Android:
Android için Kıble Bulma ve Namaz Vakitleri Uygulaması
Muslim Assistant iOS: iPhone İçin Müslim Asistan Uygulaması

KAYNAK: tamindir.com
Kategoriler: Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/