l Google, HTC, Oculus, Samsung, Sony Ve Acer Sanal Gerçeklik İçin Bir Arada - CEOtudent

Google, HTC, Oculus, Samsung, Sony ve Acer Sanal Gerçeklik İçin Bir Arada

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Artık hepimiz sanal gerçeklik çağına giriyoruz. Dolayısıyla teknoloji firmaları da sanal gerçeklik alanında çalışmalarını hızlandırıyor ve büyük yatırımlar yapıyor.

Sanal gerçeklik sektörü şu an için kaynakları sınırlı çok sayıda küçük firmalardan oluşuyor. Küçük firmalar yaratıcı fikirlere sahip olsa da maddi olarak gerekli desteği bulamıyorlar. Ya da sanal gerçekliği büyük platformlara entegre etme aşamasında sorunlar yaşıyorlar. VR severlerin aradığı şey, yazılım ve donanımın ortak bir standarda erişmesi. Platformlar arasındaki bu entegrasyon eksikliği VR tutkunlarını mutsuz ediyor ve sektörün gelişmesini engelliyor. Mesela Oculus’tan alınan oyunlar Vive veya PS VR’da oynanamıyor.

Bu sebeple Google, HTC, Oculus, Samsung, Sony ve Acer firmaları güçlerini birleştirdi. VR alanında rakiplerine göre biraz geride kalan Google’ın önderliğinde bu firmaların üyesi olduğu bir dernek kuruldu. Derneğin adı “Global Virtual Reality Assocation” yani Global Sanal Gerçeklik Derneği. Derneğin amacı ise, “Sanal gerçekliğin potansiyelini açığa çıkarmak”.global-vrŞirketlerin sözcüleri tarafından yapılan ortak basın açıklamasında ise, ”Beraber kurduğumuz bu Küresel Sanal Gerçeklik Derneği’nin tek ve asıl amacı, sanal gerçekliğin bütün toplumlarda gelişmesini ve benimsenmesini sağlamaktır” denildi. Bu ortak çalışmanın nasıl bir noktaya geleceği ise kafalarda soru işareti.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

⇓ CEOtudent Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın ⇓

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/