l Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai De ABD Kongresi’ne İfade Verdi - CEOtudent

Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai de ABD Kongresi’ne İfade Verdi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

2018 senesi, ABD’de teknoloji için çalkantılı bir sene oldu. Cambridge Analytica ve Facebook kadar büyük olmasa da Google da sorunlardan payını aldı. Google CEO‘su Sundar Pichai, Trump’a ve muhafazakarlara karşı olup olmaması hakkında sorular sordu. Sorular arasında Çin ile ilgili konular da vardı. Pichai’nin cevapları, oturumu takip edenleri şaşırttı.
Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai de ABD Kongresi’ne İfade Verdi 1
Google’ın tepesindeki isim Sundar Pichai, geçtiğimiz haftalarda kongrede ifade vermeye davet edilmişti. Geçtiğimiz gün gerçekleşen oturumda, Google’ın, Trump’a ve muhafazakarlara karşı önyargılı olduğu düşüncesiyle yola çıkılarak Pichai’ye zor sorular soruldu. Google’ın Trump’a ve muhafazakarlara karşı önyargılı olduğu düşüncesi, bizzat Trump’ın kendisi tarafından dile getirilen bir iddia.
Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai de ABD Kongresi’ne İfade Verdi 2

Pichai’ye sorulan en önemli sorulardan birisi Google’da “idiot” kelimesiyle arama yapılınca görsellerde neden ABD Başkanı Donald Trump’ın çıktığıydı. Oturumu yöneten üyelerden birisi, bunun nasıl olduğunu sordu ve Pichai durumu teknik yönleriyle detaylı bir şekilde açıkladı.

Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai de ABD Kongresi’ne İfade Verdi 3
Google’ın, sayfaların bağlantılı olması, popülerliği, güncelliği gibi 200 farklı metriğe bakarak bu sonuçları sunduğunu belirten Pichai’ye gelen bir diğer sonraki soru ise arama sonuçlarının, “perdenin arkasındaki küçük bir adam” tarafından düzenlenip kullanıcıları bu şekilde mi sunulduğuydu. Pichai, Google’da geçtiğimiz sene 3 trilyonun üzerinde arama yapıldığı ve her gün, yapılan aramaların %15’inin ilk defa yapıldığını belirtti.
Olayın perde arkasında ise, İngiltere ziyareti sırasında Donald Trump’a karşı başlatılan protesto. Green Day’in American Idiot şarkısından yola çıkan aktivistler, idiot araması sonuçlarında Donald Trump’ın çıkması için ciddi bir çalışma başlattı. Reddit yazarlarının da işin içine girmesiyle büyüyen protestoda, Google algoritmalarına uygun bir biçimde çalışıldı ve sonuçlar manipülasyona uğratıldı.
Pichai’ye yöneltilen bir başka soru ise daha ciddi bir konudaydı. Son dönemlerde Amerika ile Çin arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Trump’ın Çin’e ekonomik yaptırımlar uygulamasıyla konu daha ciddi yerlere doğru ilerliyor. Google’ın Çin’le geliştirdikleri Dragonfly isimli sansürlü arama motoru hakkındaki sorulara ise şaşırtıcı cevaplar veren Pichai, konuyu reddetti.
Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai de ABD Kongresi’ne İfade Verdi 4
Pichai, projenin Çin için geliştirildiğini inkar etti. Ortalıkta dönen, Çin hükümetinin Google’dan bu projeyi istediği ve çalışanların bu sebeple istifa etmeye başlamaları dedikodularını yok sayan Pichai, arama motorunun kendileri için geliştirdiklerini ifade etti.
Mark Zuckerberg’den Sonra Google CEO’su Sundar Pichai de ABD Kongresi’ne İfade Verdi 5
Pichai’nin şaşırtan bu açıklamasının Trump’ın baskısından çekindiği ve projenin iptal edilmiş olabileceğini düşündürttü. Pichai, Çin’den herhangi bir sipariş almadıklarını ve bölge için herhangi özel bir çalışmalarının olmadığını özellikle vurguladı.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/