Gökbilimciler Yanlışlıkla Kozmik Toz İçinde Gizlenen Daha Önce Görünmeyen Canavar Galasi Keşfetti

Bilim Hayvanı

Bilim Hayvanı

Bilim yolunda koşulmaz, ağır ağır ilerlenir.

Gökbilimciler yanlışlıkla evrenden kalma, kozmik toz bulutlarında gizlenen büyük bir galaksiyi keşfettiler. Evrenin erken dönemlerinden kalma, kozmik toz bulutlarıyla gizlenen, yeni bir galaksi popülasyon türünü keşfetmek için kapıları açabilecek bir avans olan devasa bir galaksi buldular.
Araştırmacılar, kozmosa hafif bir miktar ışık göründüğü Şili’deki 66 teleskoptan oluşan Atacama Büyük Milimetre Array ile gözlemler yapıyorlardı. ABD’deki Massachusetts Üniversitesi’nden olanlar da dahil olmak üzere araştırmacılar, keşiflerin evrendeki en büyük galaksilerin bazılarının ilk büyüyen adımlarına ilişkin yeni bilgiler sunduğunu söylediler. Swinburne Üniversitesi’nden yazar Ivo Labb, ilk gözlemlerini şu şekilde açıkılıyor:

“Galaksinin aslında Samanyolu’muz kadar yıldızlarla dolu büyük bir canavar galaksisi olduğunu belirledik. Etkinlikle dolup taşıyor, kendi galaksimizin oranının 100 katından fazla yeni yıldızlar oluştuğunu belirledik.”


Toz Bulutları Tarafından Gizlenmiş Galaksi

Araştırmacılara göre, sinyal o kadar uzaklardan geldi ki, evrenin henüz doğuştayken Dünya’ya ulaşması yaklaşık 12.5 milyar yıl sürdü.

Bu galaksinin yaklaşık 12.5 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu gösteriyor; bu, bilim adamlarının 12.5 milyar yıl önce vermiş olduğu ışığı gözlemledikleri anlamına geliyor. O zaman, evren henüz başlangıç ​​aşamasındaydı ve sadece yaklaşık 1 milyar yaşındaydı

Arizona Üniversitesinde doktora sonrası araştırmacı ve makalenin baş yazarı olan Christina Williams, galaksiyi ilk farkeden oldu.

 Williams, sürümde “Çok gizemliydi” dedi.

“Işık bilinen herhangi bir galaksiye bağlı görünmüyordu. Bu galaksinin başka herhangi bir dalga boyunda görünmez olduğunu görünce, gerçekten heyecanlandım, çünkü muhtemelen çok uzaklarda ve toz bulutlarıyla gizlenmişti. Gizli canavar galaksimiz, tam olarak bu eksik halka olmak için doğru malzemelere sahip.”

Ekibi gelecekteki teleskopların bu galaksi ya da onun gibi başkaları hakkında daha fazla ayrıntıyı ortaya çıkarmasını umuyor. Şu an itibariyle, galaksiyi gözlemlemek ya da mevcut teleskoplarla benzer olanları bulmak zor, çünkü görünmez ve çevresindeki toz bulutlarından gelen ışık çok soluk.

Williams, “Şu anda James Webb Uzay Teleskopu’nun (JWST) bu şeylere göz atması için istekliyiz” dedi. NASA, John Webb Uzay Teleskopu’nu 30 Mart 2021’de fırlatılacak.
Gökbilimcilerin keşfettikleri yeni galaksinin nasıl görüneceğini gösteren bir video yayınlandı. Videoda, yeni oluşmuş yıldızların patlamalarının yaydıkları ışık, gaz ve toz bulutları tarafından engelleniyor. Galaksiyi çevreleyen ve gazı aydınlatan bir yıldızın geçirdiği oluşum patlamasına da şahit olmuş oluyoruz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/