Giyilebilir Teknolojinin Yeni Üyesi: Görüntü Kaydedebilen Lensler

Kardelen Sepetçi

Kardelen Sepetçi

İAL13'/ YTÜ / #biryenipalmiye

10 Nisan 2017

Sony, giyilebilir cihaz teknolojisine yeni bir soluk getirmek adına kullanıcının kontakt lens kullanarak bir göz kırpmasıyla fotoğraf veya video çekebildiği, bunları oynatıp durdurabildiği giyilebilir bir cihaz üzerine çalışıyor.

Sony’nin üzerinde çalıştığı belirtilen teknolojinin kullanıcıların istedikleri görüntüleri kaydedebilmesine, saklayabilmesine, paylaşabilmesine ve oynatabilmesine imkan sağlaması bekleniyor. Lensin üzerindeki sensörler, olağan ya da kayıt hedefli göz kırpmaları birbirinden ayırt edebiliyor ve istemsiz kayıtların önüne geçiyor.

Kameralı kontakt lenste tüm bu özelliklere ek olarak kablosuz bağlantı teknolojileri de bulunuyor. Görüntü yakalama, depolama ve kablosuz ağ modülü lensin içinde irisin çevresinde yerleşik olacağından harici bir birime gerek duymuyor. Yine iris çevresindeki dış halkalarda bulunan sensörler sayesinde gözün hareketleri lensin kendi üreteceği enerjiyi de sağlıyor.

Henüz bu teknolojiyi lensin içine sığdırmak sadece teorik ve patent halinde olsa da, hatırlayacağımız üzere 2014 yılında Google da kan şekerini ölçen akıllı kontakt lens için Novartis ile iş birliği yapmıştı. Google’ın imzasını taşıyan akıllı kontakt lens, kullanıcının gözyaşını analiz ederek kandaki glukoz seviyesini sürekli takip etmeye imkan sağlıyordu. Elde edilen analiz sonuçları ise kablosuz olarak gözünüzden mobil cihazlara aktarılıyor; böylece şeker hastaları glukoz seviyelerini gün boyunca izleyebiliyordu.

Bu teknolojinin final sürümüyle karşımıza gelip gelmeyeceği ise şu an için belirsizliğini koruyor. Sosyal medya ve ve günümüz narsisizmlerini konu alan, derin distopyalar içeren Black Mirror dizisinin 1. Sezon 3. Bölümünde, benzer lensleri tüm insanların kullandığı bir konu ele alınıyordu. Korkutucu ütopyaların gelişen teknolojiler ile gerçekleşiyor olmasını heyecanla izliyoruz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/