Girişiminizin Başarılı Olması İçin Çevrenizdekilere Karşı ‘Sağır’ mı Olmalısınız?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Başarı için gerekli birçok özellikten her zaman bahsediyoruz: Azim, çalışkanlık, özveri… Bunlar, bizim değiştirebileceğimiz, kendimize ait iç etmenler. Bir de, başarı yolunda dikkat etmemiz gereken dış etmenler var. Bunlardan en önemlisi: biz çabalarken bizi dışarıdan, uzaktan veya yakından seyreden insanlar.
Büyük bir çoğunluğun belirli kalıplar içinde yaşadığı hayatı herkese entegre etmeye çalışan bir toplum içinde, istisnai olarak destek görseler de girişimciler, herkesin takındığı gri ruh halinden sıyrılıp kendi hayallerinin peşinden koşmak isterken, bu konudaki en büyük tereddütlerini belki de bu seyirciler yüzünden yaşarlar. “Diplomanı al, düzenli bir işin olsun, mutlu mesut yaşarsın işte.” , “Bunlarla uğraşacağına otur dersine çalış.”, “Onu şimdiye kadar kimse yapamamış, sen mi yapacaksın?” “Bu fikir tutmaz.” , “Güzel fikir ama, gerçekleştirmek çok zor.” gibi çok farklı çevrelerden çok farklı tepkiler alabilirsiniz. Ama unutmayın, siz, kendi hayalinizin peşinden gidiyorsunuz. Bu yolda, kimsenin arkası boş cümleleriyle sizi engellemesine izin vermeyin. Şimdi size, kulağınıza küpe olması açısından, bu konuyla ilgili bir hikaye anlatacağım:
Bir zamanlar, bir kurbağa kabilesi, çok yüksek bir kuleye çıkmak için yarışma düzenlemiş. Bir sürü kurbağa da, yarışmayı seyretmek için toplanmış. Seyirciler, hiçbir kurbağanın kulenin tepesine çıkabileceğini düşünmüyormuş: “Zavallılar, boşuna kendilerini yoruyorlar, asla başaramayacaklar!” diye bağırıyorlarmış. Yarışma başlayınca, tepeye ulaşamayacağını düşünen kurbağalar, birer birer yarışmayı bırakmışlar. Yalnızca biri, pes etmeden inatla kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Sonunda, tek başına mücadele eden kurbağa, zirveye ulaşmayı başarmış. Seyirci kurbağalar, azimle zirveye çıkmayı başaran bu kurbağanın başarısına hayret ederek yanına gitmişler ve “Bunu nasıl başardın? Nasıl yaptın?” diye onu sıkıştırmaya başlamışlar. Kurbağa, yalnızca suratlarına boş boş bakıyormuş. O an fark etmişler ki, kurbağa onları duymuyormuş çünkü sağırmış! Başaramayacağını söyleyen seyircileri duymadığı için kendi yolunda devam etmiş ve zirveye ulaşmayı başarmış.
Etrafımızdaki herkes; bir arkadaşımız bir komşumuz hatta ailemizden biri, bizi pes etmeye ne kadar kolay ikna edebiliyor değil mi? Zaten kendi iç sesimizle savaş verirken, tereddüt yaşarken, başka birinin olumsuz düşüncelere eklediği +1 puan ve bizim geri adım atmamıza neden olabiliyor. Bir şeyler başarmak isteyen herkes bu durumdan kolay etkilenebilecek şekilde bu kadar hassasken bu durum, bir hevesle fikrini insanlarla buluşturmak isteyen girişimciler için çok daha zor. Yapmanız gereken en önemli şey, sizi olumsuz etkileyecek düşüncelerle sizi yormaya çalışan insanlara karşı kulaklarınızı tıkamak. Sonunda başarısız olsanız bile, birçok şey öğrenmiş ve tecrübe edinmiş olursunuz. İnanın, başarısız olmak, yarı yolda pes etmek ve sonuca ulaşamamış olmaktan daha az canınızı acıtacaktır.

“Hayatınızın hikayesini yazarken, kalemi başkasının tutmasına izin vermeyin.” Harley Davidson

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/