Girişimcilik Adına 2016 Yılı Rezillikleri

Ege Tütüncü

Ege Tütüncü

founder of tutunj.com | lifestyle blog egetutuncu.com | youtube:egetutuncu1

31 Mayıs 2016:Paypal’ın ülkeden çıkma kararı alması

21 Aralık 2016:Uber kullanıcılarına ve şöforlerine ceza kesilmesi ve Uber’in illegal olduğunun savunulması
12 Ocak 2017:Rekabet Kurulu’nun booking.com’a 2.5 milyon dolar para cezası vermesi.
Öncelikle paypal hakkında webrazzi.com’dan aldığım bilgilere bir bakalım;
“Türkiye’de PayPal kullanan iş yerlerinin yüzde 84’ü dış pazarlara satış yapıyor. Türkiye’nin 77 kentinde Paypal kullanan satıcılar ihracat yapıyor ve şirket başına ortalama 34 farklı pazara satış yapılıyor. Bu şirketler arasında tek başına 93 ülkeye satış yapmış bir firma dahi yer alıyor. Türk şirketlerinin sattığı ürünler 100 farklı ülkeye gönderiliyor.
+Ek olarak, bizim de tutunj.com olarak geçtiğimiz sene yaptığımız Meredith Mickelson anlaşmasıyla, Amerika başta olmak üzere yurtdışı satışlarımızda rolü büyüktür.
Türkiye’de Türkiye IP’si ile PayPal kullanan site sayısını 4193 olarak gösteriyor.
Tabi bunlar resmi bir şekilde kaydı olan siteler,bir de Türkiye’den yurtdışına çalışan milyonlarca freelancer grafik tasarımcı,developerları eklersek tahmin edemeyeceğimiz büyüklükte rakamlar ortaya çıkar.
Gelelim Uber’e;
Ntv’nin haberine göre,İstanbul Etiler’de kontrol gerçekleştiren trafik ekipleri, Uber’in Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari modellerle servis verdiği ‘UberXL’ araçlarını bağladı, araçları kullanan yolculara ise 281 TL ceza kesti. Cezanın kesilme gerekçesi ise “yasadışı olan bir ulaşım aracını kullanmak” olarak belirtildi. Kesilen bu ceza ulaşım sektöründe tartışmaları beraberinde getirdi. Yapılan yorumlarda Uber araçlarında şehir içi taşımak için alınan ‘D2 yetki’ belgesinin bulunduğu ve bu yüzden de yasal olduğu ileri sürülüyor. Buna görüşe karşı olarak D2 belgesinin Uber’in ve benzeri servisler için geçerli olmadığı ve taşımacılık kanunu kapsamında korsana girdiği iddia ediliyor.
Aşağıda Uber’in savunması da mevcut.Uber kullanmanın hiçbir şekilde illegal olmadığını açıkça belirtiyorlar.

Bu cezada,Uber araçlarının dikkat çekmesi hususunda taksicilerin payı çok fazla,hatta birebir onlar şikayet ediyorlar emniyete ve belediyeye.Neden?Uber araçları sayesinde müşteri potansiyelleri azalıyormuş ve haksız bir rekabet ortamı oluşuyormuş.
Doğru.
Uber araçları Taksim-Sultanahmet arasını çeşitli taksimetre oyunlarıyla 20 $’a,100 liraya,veya canı ne kadar isterse o paraya götürmüyor çünkü.
Hem güvenli,hem yolculuğun ne kadar tutacağını bildiğin,konforlu bir sistem.Bu yüzden özellikle turist kazıklamaya endeksli türk taksicilerinin şikayet etmesi çokta absürd gelmiyor.
Bir de Uber rakibi türk uygulamalar türemeye başladı. Yolo,Olev gibi.Hizmet birebir aynı fakat onlar legal araçları olduğunu iddaa etmekte.Madem aynı arayüzü,aynı işi yapan bir türk uygulamasının araçlarına emniyet ceza kesemiyorsa,bu cezalar neden sadece Uber’e kesiliyor?
TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve YOLO Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Çolakoğlu, Uber’i hisse karşılığında satın almaya açık olduklarını belirterek, “Uber’e davetimiz açık ve net. Nasıl Çin’de Didi’ye hisselerini devrettiler ve hala Çin’deki Didi’de hissedarlar, bugün gelsinler bize de hisselerini devretsinler” dedi.
Kısaca,50 milyar dolarlık Uber uygulaması,bu tip açıklamalar,cezalarla,ülkeden çıkarılmak isteniyor gibi geliyor bana.
Gelelim booking.com’a;
Rekabet Kurumu küresel rezervasyon devi Booking.com’a rekabeti ihlal ettiği 2,54 milyon lira ceza kesti.Sebebi ise,müşterilerine vadettikleri ‘en iyi fiyat garantisi’ uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddeleri kapsamında ihlal teşkil ettiği iddiasını içeren şikâyet başvurusu üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Booking.com’u mahkum ettirdi.
Haberin başlığı tamamiyle böyle.Anlaşılan,Türkiye’de çoğu insanın sadece otel rezervasyonu yaptırmak için booking.com’u kullanması,yine birilerini rahatsız etmiş.
Bunlar şimdilik benim hatırladığım,girişimcilik adına gerçekleşen ayıplar,rezaletler.
Bakalım,2017’de girişimcilik adına neler yaşayacağız? Çok kısa sürede bu yazının devamı gelicek 🙂

Yorumlar (0) Yorum Yap

/