Girişimci Neden Yalnızdır?

Yıllarca 100 ve üzerinde çalışanı olan şirketlerde çalıştınız. Projelerinizde en az 3 kişi ile birlikte işler yaptınız, icra ettiğiniz her görev için sorumluluk sınırlarınız çalıştığınız şirkete göre belirlenmiş ve siz bunun rahatlığıyla(!) işinize devam ediyorsunuz.

Bazı beyaz yaka çalışanlar hem çalışıp hem de girişimcilik yapmak istiyorlar ki ben de çalıştığım dönemlerde yapmaya yeltenmiştim birkaç defa. Bu çalışmalar bir süre sonra işlerin yoğunluğunun değişmesiyle beraber sizin odak noktanızdan çıkabiliyor ve sonrasında aynı heyecanı yakalamanız zor olabiliyor. Stres seviyesi o kadar yüksek projeler oluyor ki artık sadece eve gidip işe gelmek gibi iki fonksiyona kadar düşürebiliyor sizi. Bu durumlarda doğal olarak önceliğiniz çalıştığınız ve para kazandığınız iş oluyor ancak her zaman çalıştığınız insanlar ile bir şekilde arkadaşlık ilişkileriniz devam ediyor, maddi olarak güvenceniz oluyor ve girişiminizin aksamasını göz ardı edebiliyorsunuz.

Ne zaman ki artık kariyerinizi sonlandırıp yeni bir yola çıkmak istediniz, o andan itibaren sizi giderek yalnızlaşmaya başlayacağınız bir yol beklemekte.İstisnasız böyle mi olur? Bilmiyorum ancak böyle bir şeyin varlığına kesin olarak eminim. Bu daha önce bir yerde maaşlı çalışırken yaptığınız hiçbir girişim hikayesi gibi olmayacak. Gerçek bir mücadele ve asla kaçamayacağınız bir tutkunun hikayesi olacak.

Zaman zaman en yakın arkadaşlarınızdan hatta ailenizden bir telefon alıp “Hayatta mısın sen?” diye sorulara ciddi cevaplar vermek zorunda kalabilirsiniz. Arkadaşlarınız hafta sonu yapacakları etkinliklere davet ettiklerinde çalışmam gerekiyor öbeğini sıkça kullanmanız gerekecek. İşin en kötüsü de bu yalnızlık aynı payda etrafında, aynı konularda konuşabilecek kimsenin olmayışından değil bu işin bir doğasıymış gibi olmasından.

Eğer şanslıysanız her şeyi açıklıkla paylaşabileceğiniz bir eşiniz ya da sevgiliniz olabilir ancak kimsenin size gerçek anlamda yardım edeceğine bel bağlayamazsınız. Bağlı olmanız gereken tek şey kafanızı kemiren o düşünce, sizi gecenin 3’ünde yataktan çıkarıp bilgisayar başına geçiren o tutku olacaktır.Finans, muhasebe, şirket kurulumu, vergiler, vergi dairesi yolu ve diğer bilumum devlet dairelerini bilmek zorunda kalacağınızı belki düşünmemiş olabilirsiniz, benim gibi, ama kalacaksınız. Hayatımın ilk 26 senesinin hiçbir anında gerek duymadığım tonlarca bilgiye şu anda ihtiyacım vardı ve ben üniversitede seçmeli ders olarak okutulan futbola kızıyordum.

Şu anda sıfırdan tekrar başlama imkanım olsaydı bu serüvene çalışırken boş olan ama fark edemediğim zamanları yukarıda yazdığım konularda daha fazla araştırma yaparak geçirirdim.

Bütün bunları öğrenirken yine yalnız olacağınızı üzülerek belirtmek istiyorum.

Girişimci yalnızdır çünkü aldığı riskin ancak ve ancak kendisi tarafından taşınabilir olduğunu bilir. Bunun bilincinde olduğu için yalnızdır.

Bu Frodo Baggins’in Yüzük Seferi gibidir. Birçok kez yüzüğü kullanmak isteyeceksiniz -artık neyse sizin için bu güç- ama içinizdeki o ruh buna izin vermeyecek. Hüküm Dağı’nın sıcaklığı sizinle olsun.

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

 

 

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Sadri Gülnaroğlu

Kaynak.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/