Girişimci de olması gereken nitelikler. 

Gökhan ÖZKUNDAKCI

Gökhan ÖZKUNDAKCI

Medya ve Reklam Üzerine Danışman Xezer Tv Reklam Departmanı Direktörü Televizyoncu-Reklamcı-Eğitmen

 Girişimci insanlar kendi iş fikirlerinden bahsederken sordukları şey bu fikrin başarılı olup olmayacağı olur. Oysa bir fikrin başarılı olup olmaması ihtimali bir çok şeye bağlıdır. Girişimcilik bir insanın hayatta seçebileceği en zorlu ve en meydan okuyucu kariyer yoludur. Kimin ve yahut hangi projenin başarılı olacağını söylemek çok zordur. Fikirleri hayata geçirmek için bir başlangıç yapmak çok önemlidir, Peki bu başlangıca hazır mısınız.

1-Girişimci olduğunuzu herkese söylüyor müsünüz? Yoksa fikirlerinizi kendinize mi saklıyorsunuz?


Mutlaka söylemelisiniz. Söz gümüş ise sukut altın sözü girişimciler için geçerli değildir.Çevreniz sizi nasıl tanıyorsa siz O’sunuz. Çünkü yeni girişimciler kendilerini doğru yerlerde anlatmak için çok az vakit bulur. Sizi ve fikirlerinizi başkaları da anons etmeli.

2-Bir yerde çalışıyor musunuz? Yoksa bu fikir mi hedef?


 Girişimcilik ne part time ne de ücretli işlerin arasında yapılacak bir iş değildir. Eğer başarılı olmak istiyorsanız bizzat siz de işin içersinde olmalısınız. Başka bir yerde çalışıyorsanız fikriniz ne kadar iyi olursa olsun o Hedefe ulaşacak yolda bir çok tehlike karşısında fikrinizi yanlız bırakırsınız. Yeni doğmuş bebek gibi ilgi isteyen fikrinizin her an çıkacak olan problemleri yeri ve zamanında çözmek için mutlaka yanında olmalısınız.

3-Neden bu fikrin peşindesiniz geçerli bir sebebiniz var mi?


 Eğer sadece para kazanmak istiyorsanız ve bunun için bir şirket kuruyorsanız siz başarılı bir girişimci değilsinizdir. Tabiki her bir şirket sahibinin önemli hedeflerinden birisi de para kazanmaktır, fakat en büyük motivasyon insanın iç dünyasıdır. Başarılı olma duygusu en büyük motivasyondur. Girişimciler genellikle işe devasa şirketler yaratma hayaliyle başlamazlar. Bu hayal zaman içersinde oluşur. Unutmayın basamakları planlanmayan şekilde çok hızlı çıkıyorsanız mutlaka bir terslik vardır. 

4-Korku en büyük engeldir. Korkunun sizi yenmesine izin vermeyin.


 Başarısızlık korkusu girişimciler için önemli değildir. Her başarısızlık bir tecrübe, yeni ve daha iyi bir başlangıçtır. Biraz araştırsanız çok başarılı iş adamlarının bir o kadar da başarız iş projelerine rastlayabilirsiniz. Önemli olan üretken olmak, her fikrin başarılı olması beklenemez. Eleştiri almayı normal karşılamak ve eleştiriyle barışık olmak girişimcilerin en önemli özellikleridir. Çünkü her bir eleştiri ürünün yada fikirin gelişmesine katkı sağlar.

5-Ön planda olmaya hazır mısıınız?


 Kendinizi ön plana çıkarmak zorundasınız. Çevrenizde ünlü gibi davranmalı ama mütevazılığı de unutmamalısınız. Şayet ön plana çıkmayı şirketinizin yüzü olmaya hazır değilseniz, Sizin için bir başkasının yanında çalışmak daha sağlıklı olabilir. Sizin performansınız şirketinizin performansıyla bire bir ilişkilidir. O nedenle toplum içinde olmak ve aktif bir katılımcı olmak girişimciliğin olmazsa olmazıdır. 

6-Kendinize ve fikirlerinize inanın ama personelinize de güvenin.


 Genellikle faklı düşünceler inovasyon oluşturur. Fikirlerinizi çevrenize anlatırken anlaşılamayabilir ve ilgisizlikle karşı karşıya kalabilirsiniz. Pes etmek yok, olumsuz fikirlere teslim olmak yok. Unutmayın ki herkez sizin gibi düşünebilseydi, aklınızdaki fikir çoktan yapılırdı. Fakat iş yaparken de çok çok önemli bir konu ben ve yine de ben diyorsanız, girişimciliği unutun gitsin.Çünkü girişimciliğin olmazsa olmazı arasında işbirliği ve işleri başkalarına havale etmek vardır.

7- Siz de bir delilik ve çılgınlık var mi?


 Çıktığınız bu dikenli yolda karşılaşacağınız engellerle kavga etmemeyi, onları keyifli ve kendinize has çözüm yollarıyla çözmeye hazır mısınız? Başarıya giden yol hiç bir zaman kolay olmamıştır. Ama bunu keyifli hale getirmek sizin elinizde, netice de başarılı olduğunuzda kim bilir kaç kişi size benzemek isteyecek ve ilham vereceksiniz. Bu yolda başarılar. 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/