Girişimci Anne-Kız Satılmayan İncirleri Kurtarmak İçin İncir Cipsi’ni Üretti

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Aydın’da yaşayan 41 yaşındaki Semra Ünal eşiyle birlikte tarım işleriyle uğraşıyor, yetiştirdikleri incirleri de yol kenarında satıyorlardı. Fakat her zaman incirlerin tamamı satılamıyor ve kalan incirler de bozuluyordu.
Semra Ünal ise bu durumu lehine çevirecek harika bir çözüm yolu buldu! İncirleri kurutup onları bozulmaktan kurtaracak ve üstüne bir de harika bir tada kavuşmalarını sağlayacaktı. Bu iş için İstanbul Üniversitesi’nde Almanca İşletme bölümünde okuyan kızıyla kafa kafaya verdi.
Her girişimci gibi onun da birkaç denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. Fakat girişimci ruhu pes etmesine engeldi. Sonunda incirleri bozulmaktan kurtaracak olan kurutma işlemini başardı.
İlk başta sadece çevresine sundu bu yeni tadı. Fakat beklemediği bir ilgi ile karşılaşınca bunu ticarete dökmeye karar verdi. Kızının da desteğiyle devletin “Genç Çiftçi” projesine başvurdu Semra Ünal. Girişimci iki ruh, “Cennetten Gelen Tatlar” ismiyle hazırladıkları projeyle devletten 30 bin liralık bir hibe aldı. Böylelikle başarı maceraları başlamış oldu. Öyle ki geçtiğimiz yıl kilogramı 25 lira olarak belirledikleri incir cipslerinden tam 400 kilogram sattılar.
Ürettikleri incir cipslerini internet siteleri aracılığıyla da pazarlayan anne-kızın bu yılki hedefi 1 tondan fazla incir cipsi satışı yapabilmek. Aynı zamanda mahallelerindeki 5 kadına da iş imkanı sağlamış olan anne-kızın hayali ise ilerde incir cipsi ihracatı yapmak.
Semra Ünal’ın bir de mesajı var: Diyor ki

“Kadınlar yeter ki istesin, başaramayacakları bir iş yok.”

Kategoriler: Girişimcilik, İlham

Yorumlar (1) Yorum Yap

Burak Palabıyık

Okullarda ders olarak okutulacak cinsten.

/