Girişimci Adaylarına Duyurulur: İşte 2020 Yılında Büyümesi Beklenen 5 Endüstri

Ekosistemde yerinizi almak için büyük iş fikrinizi mi arıyorsunuz? Belirli şirketler tarafından her yıl yapılan araştırmalar doğrultusunda hazırlanan büyüme vadeden endüstriler listelerine göre 2020 yılında büyüyecek ilk beş endüstriyi sizler için bir araya getirdim.

1) Biohacking

“Bio-hack” ismi ilk bakışta korkutucu gelsede aslında vücudunuzu bilimsel olarak geliştirmek için yapacağınız küçük yaşam tarzı değişiklikleri anlamına geliyor. Aralıklı oruç muhtemelen biyo-hacklemenin en iyi bilinen örneğidir. Ancak kavram, bullet coffee içmek ve uyku döngülerinizi akıllı saatler ile izlemek gibi şeyleri de içeriyor. Zamanımızı, enerjimizi ve diyetimizi optimize etmeye duyduğumuz ihtiyaç asla azalmayacağından endüstrinin yükselmesi de olası gözüküyor.

2) Astroloji

Şüphesiz ki bu listedeki en büyük sürpriz astroloji ile ilgili işlerin artması. Astroloji bir zamanların niş endüstrisi olarak kabul edilirken, burçlarınıza göre arkadaşlarınızla nasıl daha iyi iletişim kuracağınız veya gezegenlerin açılarına göre nasıl davranmanız gerektiği hakkında makaleler görmek daha yaygın hale geldi .

3) Veganizm

Konuyla ilgili şirketlerin hızlı büyümesi, belgesellerin artması ve iklim değişikliğinde et yemenin etkisinin görülmesiyle birlikte daha fazla insanın bitki bazlı veya vegan bir yaşam tarzını benimseyeceğini söylemek mümkün gözüküyor.

4) 3D Baskı ve Hızlı Prototipleme Hizmetleri

ABD’de 3D Baskı ve Hızlı Prototipleme Hizmetleri sektörü, hızlı teknolojik gelişmeler, daha düşük maliyetler ve 3D baskı teknolojisi için yeni uygulamalar sayesinde beş yıl içinde hızla büyüdü. 3D baskı makinelerinin düşen fiyatı birçok şirketi makine satın almaya ve endüstri hizmetlerini atlamaya teşvik ederken, talep yine de gelişti. 2020 ve sonraki beş yıl içerisinde, sanayi gelirinin yıllık % 27.3’ten 309.9 milyon $’a çıkması bekleniyor.

5) Sürdürülebilir Tüketim Ürünleri

Artan iklim krizi, tüketicilerin plastiğe olan bağımlılıklarını sona erdirmek için gittikçe büyüyen bir fikir birliğine yol açtı. Birçok ABD şehri ve birkaç eyalet, büyük ölçüde olumlu etkileri olan tek kullanımlık plastik torbalar üzerinde yasaklar veya vergiler yayınladı ve müşteriler, bitki bazlı alternatifler sunan yeniden kullanılabilir ürünlere yönelmeye başladı. Ülkemizde de plastik poşetlerin ücretli olmasıyla birlikte uzun süre kullanılabilen bez çantalara talebin arttığı görülmüştür.

✍️Editörün Notu

Bahsedilen endüstrilerin tahmin edildiği gibi büyüyüp büyümeyeceğini ancak bekleyerek görebileceğiz. Yine de aklınızda yukarıdaki endüstrilerle ilgili bir fikir varsa bu yıl tam zamanı gibi gözüküyor.
Kaynaklar: 1, 2, 3
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/