l Girişimci Adayına Açık Mektup - CEOtudent

Girişimci Adayına Açık Mektup

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Sevgili Girişimci Adayı,

Girişimcilik, öyle hobi olarak yapılabilecek bir şeymiş gibi gelmiyor bana. Yani boş zamanlarımda girişimcilik yapayım veya part-time girişimci olayım gibi bir kavram yok. Çünkü gerçekten üzerinde kafa yorulması ve emek harcanması gereken bir şey girişimcilik. Ve bu sebepten ötürüdür ki, girişimci olmaya karar vermeden önce cevaplaman gereken bazı önemli sorular var.

“To be, or not to be, that is the question”

– W. Shakespeare

Bu sorulara verdiğin cevaplara göre girişimci olmak ya da olmamak noktasında bir karara yaklaşmanı umuyorum. Şunu bilmeni isterim ki bu soruları kendime de sordum ve bir kısımının cevabından hala emin değilim.

Girişimci olmak ruhunda var mı?

En zor soruyu, en başta cevaplamak zorundasın maalesef. Bu soru zor, çünkü cevabı bilinebilir, somut olarak ortaya konulabilir birşey değil. Cevabı hissetmen gerekiyor. Otur ve hayal et. Gerçekçiliğini koruyarak, baştan sona çıkmayı düşündüğün bu yolculuğu hayal et. Yolculuğun sonuna geldiğinde, yani hayal kurma işini tamamladığında, hala aynı istekle girişimci olmayı isteyip istemediğini değerlendir.Girişimci Adayına Açık Mektup 1

Bu işi becerebilir misin?

Bu soruyu cevaplarken lütfen kendini acımasızca eleştir. Yoksa yola çıktığında başkaları bunu yapacak ve emin ol, başkalarının bunu yapması daha kırıcı. Yeteneklerini sorgula. Hayalini kurduğun işi yapmak için yeterli donanıma sahip misin? Hedefine ilerlerken destek alabileceğin sağlam bir çevren var mı?

Bu soruların cevabına basitçe de olsa bir planlama ve ihtiyaç analizi yaparak ulaşabilirsin. Al eline kağıdı kalemi, fikrini hayata geçirmek için nerelere ihtiyacın olduğunu madde madde yaz. Sonra da bu ihtiyaçların kaçını kendi başına karşılayabileceğini, kaçını senin yerine başkaları yapabileceğini ve kaçını parayla dışarıya yaptırman gerektiğini çıkar. Sonra bak bakalım açıkta kalan konular var mı?

Eğer fikrini hayata geçirmek için yeterli olmadığını hissedersen fikrini güncellemeye çalış veya yapabileceğini düşündüğün bir başka fikre geç.Girişimci Adayına Açık Mektup 2

Paran var mı?

İşte, cevaplaması en kolay sorumuz bu. Ama, cevabı kararını en çok etkilecek soru da bu aynı zamanda.

Fikrini hayata geçirmek için kendini bu işe adamalısın. İşini gücünü bırakıp, 2 yıl boyunca tek kuruş kazanmadan ve üstüne bir de para harcaman gereken bir yolculuğa çıkmak için maddi olarak da hazır mısın? Çünkü yolculuk sırasında paraya sıkışırsan, belki de mutlu sona çok yakınken herşeyden vazgeçip bir çalışan olarak iş hayatına geri dönmek zorunda kalabilirsin.

Eee, ne diyorsun? Sence, senden girişimci olur mu?

Sevgili Uğur Çimen ‘in bu keyifli yazısını kendisinin de izniyle yayınlamak istedik. İçeriğin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/