Gereksiz Harcama Yapmayı Bırakarak Bir Yılda 23.000$ Biriktiren Michelle McGagh

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Yaptığımız harcamaların ne kadarını ‘gerçekten’ ihtiyacımız olduğu için yapıyoruz? Etrafımızda bizi tüketim çılgınlığına sürükleyecek bu kadar etken varken, acaba nelere para harcadığımızın farkında mıyız? İşte Michelle McGagh, bunun farkına varmış ve bu sayede 23.000 Dolar biriktirmiş.

Michelle McGagh, bir gazetede ekonomi yazarı olmasına rağmen harcamalarına hiç dikkat etmeyen, ay sonunu zor getiren biriymiş. Ekonomiyle ilgili bir iş yapmasına rağmen kendisinin bu durumda olması, kendisini rahatsız etmeye başlamış, bunun üzerine “bir yıl boyunca zorunlu ihtiyaçlar dışında hiçbir şeye para harcamama” deneyi yapmaya karar vermiş.

Bu kararını şöyle anlatıyor: “Sonsuz bir döngüye kapılmış gibiydim. Reklamların söylediği yalanlara, mutlu olmak için mutlaka para harcanması gerektiğine inanıyordum. Paramın avuçlarımdan sürekli akıp gitmesinden çok sıkıldım. En sonunda kendimi silkeleyip, alışkanlıklarımı tamamen değiştirebileceğimi fark ettim.”

Aslında ihtiyacı olmayan şeylere çok para harcadığını fark etmiş; barda geçirdiği vakitler, tonlarca giysi, dışarıda yediği yiyecekler, içtiği kahveler, makyaj malzemeleri…

Bu değişim yılında genel olarak, konut kredisi, sağlık sigortası, hayır kurumlarına yaptığı bağışlar, internet ve telefon harcamaları, ailesine verdiği destek, zorunlu temizlik ürünleri(şampuan, diş macunu, deodorant) ve yemek malzemelerine para harcamış.

Sadece evde kendi yaptığı yemekleri yiyormuş, ev için harcamalarını daha dikkatli yapıyormuş ve artık her yere bisikletle gitmeye başlamış. Kuaför masraflarına da hiç para harcamamış, hatta saçlarını da kendi kesiyormuş. 

Önceden toplu taşıma veya taksiyle ulaşımını sağlıyorken şu an sadece bisiklet kullanıyormuş. Ayrıca evde de kendi kendine spor yapıyormuş, bu sayede spor salonu üyeliği masrafından da kurtulmuş. 

Konser, sinema, dışarıda yeme içme gibi aktiviteler yerine para harcamadan güzel vakit geçirebileceği farklı yöntemler bulmuş: şehir parklarında piknik yapıyor, tatile kendi çadırıyla gidiyor ve halka açık ücretsiz aktivitelere katılıyormuş.

Başlarda, bu değişimler Michelle için kolay olmamış; yeni filmleri kaçırmış, arkadaşlarıyla bir kafede buluşup oturmayı özlemiş, kararından vazgeçip alışveriş yapmak istediği anlar da olmuş ve zaman zaman alışkanlıklarını özlediğini de itiraf ediyor ama bunları yapamasa da birçok farklı deneyim edinmiş. İhtiyacı olduğunu düşündüğü şeylere aslında o kadar da ihtiyaç duymadığını fark etmiş. McGagh, bu durumu da şöyle özetliyor: “Anladım ki, iyi vakit geçirmek istediğiniz her an, elinizi cebinize atmanız gerekmiyor.”

Deneyin sonunda, Michelle McGagh tam 23 bin dolar biriktirmiş ve ev kredisinin bir kısmını ödemiş. Krediyi ödeyerek, 25 yıl sırtında taşıyacağı bir yükü de hafifletmiş olduğunu söylüyor.

Bu deneyle milyonların dikkatini çeken McGagh, bu bir yıl sayesinde elde ettiği parasal birikimin yanında, yaşam tarzında da birçok değişiklik kazanmış: “Bu bir yılda en büyük kazancım, maceraya ve yeni insanlara daha açık biri olmamdı. Yeni şeylere evet demeyi öğrendim ve en önemlisi, mutlu olmak için ne kadar az şeye ihtiyacım olduğunu fark ettim.”
Sadece bir yılda ve sadece gereksiz harcamaları keserek biriktirdiği miktarın bu denli yüklü olması, aslında yaptığımız harcamalarda ihtiyacımız olmayan şeylere ödediğimiz miktarın ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Satın aldığımız şeyleri gerçekten istiyor muyuz? Acaba hepsi gerçekten buna değer mi? Bunları düşünerek, ihtiyacımız olan şeylere para harcarsak, gerçekten istediğimiz ek harcamalara da bir miktar ayırabiliriz. Böylece mutlu olacağımız şeylere sahip olur, elimizdekinin kıymetini bilir ve yaşam kalitemizi artırabiliriz. 
Kategoriler: Ekonomi, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/