Aracınızı Bırakın Kendi Kullansın

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Küçük yaşlarda bilgisayar programlamaya ilgi duymaya başlayıp, 17’sinde iPhone’u hackleyen, 21’inde ise Playstation 3’ü hackleyen ilk insan olarak tarihe geçen “geohot” kullanıcı adıyla bilinen dünyaca ünlü hacker George Hotz şimdi de ilgisini kendi kendine gidebilen araçlara çevirmiş durumda. Hotz’un yeni projesi: Kendini süren otomobil kiti.

The Verge ve Forbes’in raporuna göre sadece $1000 ile arabanızı otonom bir araca çevirebileceksiniz. Hotz’un bir girişimi olan Comma.ai, 2016 model Acura ILX aracı üzerinde eklemeler yaparak tüm araçların otonom araç olabileceğini ve herkes tarafından erişilebilir bir hedef olmasını istediğini belirtti. Sistemin çalışabilmesi için birkaç şart mevcut; aracınızın elektronik stabilite kontrolüne (ESC) ve elektrikli direksiyon sistemine (EPS) sahip olması.

feat_hotz52__05

Kendi Kendine Öğrenen Sistem

Otonom araçlardaki en büyük eksikliğinin insanları ve çevreyi iyi gözlemleyememesi olduğunu vurgulayan Hotz, ekibiyle birlikte yazdığı algoritmanın insanları ve taşıtları sürekli takip eden, öğrenen ve kendini geliştiren bir sistem olduğunu söylüyor. Sistem tavandaki lazerli radar, dikiz aynası yanına yerleştirilmiş bir kamera ve ön panele yerleştirilmiş 21,5 inçlik ekran ve joystick ile çalışıyor.

feat_georgehotz52_1280

Tesla CEO’su Elon Musk’un kendi otonom araç yazılım geliştirme bölümünde iş teklifini reddeden Hotz, en büyük rakibi olarak gösterilen Tesla hakkında ise “Son birkaç ayda farkettiğim şey ne Tesla’nın ne de başka bir firmanın bizim rakibimiz olması. Bizim rekabetimizin eşi benzeri yok sözlerini sarfetti.

Şimdilik geliştirilme aşamasında olan ve yalnızca $1000 dolara mal edilen bu sistem, ileride Tesla’nın başını ağrıtacağa benziyor. Bekleyip görelim.

George Hotz’un kendi ağzından Otonom Sürüş

facebook-paylas2   new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/