Japonya’da Garson Robotlar Sayesinde Felçli İnsanlara İş İmkanı Sağlamanın Bir Yolu Bulundu

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Robotlar bir süredir hizmet sektörünün içinde önemli noktalara doğru yükseliyor. Hem üretimde hem de dağıtımda büyük işler başaran robotlar Japonya’da bir kafede karşımıza çıkıyor. “Bunun neresi ilginç?” diyebilirsiniz fakat size bu garson robotların, yatağında yatan felçli insanlar tarafından kontrol edildiğini söylesek ilginizi çeker mi?

Japonya’da bulunan Dawn Ver Beta Cafe, Ory Lab’in ürettiği robotlarla sıradışı bir işe imza atıyor. Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS), omurilik hastalıkları gibi hareket etmeyi engelleyen hastalıklara sahip 10 kişilik bir kafe Dawn Ver Beta Cafe.

Garsonlar, yani çalışmakta zorluk yaşayan ve hatta yataktan kalkamayan hastalar, gözleriyle ve bilgisayarla kontrol ettikleri sistem aracılığıyla robotları yönetiyorlar. Bu yöntemle, robotlar bardakları tutup kaldırabiliyorlar, taşıyabiliyorlar ve hatta insanlarla sohbet ediyorlar.
Proje, ciddi hastalıkları bulunan insanlar için hem özgüvenlerini kazanmaları hem de maddi kazanç sağlamaları adına büyük heyecan uyandırdı. Proje sayesinde, felçli kişilerin daha bağımsız bir hayat sürmeleri amaçlanıyor.
Uzaktan, OriHime-D ismini taşıyan dört ayaklı robotları kontrol eden garsonlar, saatte 1.000 Yen (yaklaşık 9 Dolar) kazanıyorlar. Kafe, henüz isminden anlaşılacağı üzere beta aşamasında. Yöneticilerin amacı 2020’ye kadar fon toplayarak projeyi sağlamlaştırmak ve kalıcı kılmak.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/