Garajdan çıkan İlk Kişisel Bilgisayarın İcadında Neler Yaşandı?

Muhammed R. Yavuz

Muhammed R. Yavuz

visita interiora terra rectificando invenies occultum lapidem. Porto, Portugal.

 

 

Bilgisayarın neredeyse otomobil büyüklüğünde olduğu yıllardayız. Amerika’da Steve Jobs ve kankası Wozniak, sıradan insanların kullanabileceği ilk kompant kişisel bilgisayarı akıl ettiklerinde, üniversiteyi henüz bitirmemiş, yirmili yaşlarda iki gençtir. O dönem çok popüler olan Atari firmasına gidip, her eve girebilecek bir bilgisayar yaptıklarını, bu ürünü yaparken de Atari’nin bazı parçalarını kullandıklarını, eğer seri üretimini yapmak isterlerse onlara verebileceklerini, hatta kendilerinin de orada maaşlı olarak çalışabileceklerini söylerler. Firma PC’leri kimsenin alacağını söyleyerek kabul etmez. HP’ye aynı teklifle giderler, onlar da Jobs’un söylediğine göre, “ Fikrinize ve size ihtiyacımız yok, daha üniversiteyi bile bitirmemişsiniz! “ diye reddeder.

İki kafadar kendi şirketlerini kurmak ve ilk kişisel bilgisayarı üretmek için bankaya başvurduklarında, “ bu tür pahalı oyuncakların kimseye satılmayacağı” gerekçesiyle onlara kredi verilmez. Onlar da evdeki hesap makinası dâhil birçok şeyi satarak denkleştirdikleri parayla, evlerinin garajında kendi şirketlerini kurarlar. Kurdukları Apple şirketi zaman içinde Macintosh, iPhone, iPad ve iPod’u üreterek sektörün en büyüklerinden biri olur. Apple’ın 2011 yılı piyasa değeri 422 milyar dolara ulaşır. Aynı yıl koca Türkiye’nin GSMH’sı 750 milyar dolardır!

İnsanlar düşünmeden edemiyor: Steve Jobs’un görebildiğini neden bu kadar çok insan göremedi? Apple yıllar sonra çok konuşulan bir reklam filmiyle bunun cevabını intikam alırcasına verdi. Reklamda Edison, Einstein gibi dâhilerin resimleri eşliğinde şöyle deniyordu: “Çılgınlar, uyumsuzlar, asiler, baş belaları, eski köye yeni adet getirenler. Onlar kural düşkünü değillerdir ve statükoyu umursamazlar. Onlardan yararlanabilir, onlara karşı çıkabilir, onları yüceltebilir veya alçaltabilirsiniz. Yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmektir, çünkü onlar değişim yaratanlardır. Onlar insanlık koşusunu bir adım ileri götürenlerdir. Bazıları onlara deli diyebilir. Bizim için onlar birer dâhidir. Dünyayı değiştirecek insanlar, onu değiştirebileceğini düşünecek kadar çılgın olanlardır.”

 

 

– Mümin Sekman’ın Herşey Seninle Başlar Kitabı Sayfa 47-48 den alıntılanmıştır.

 

 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/