Telegram’ın Kurucusu: Fotoğraflarınızın Paylaşılmasını İstemiyorsanız WhatsApp’ı Silin

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

WhatsApp ile beraber en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından olan Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, WhatsApp ile ilgili ilginç bir açıklamada bulundu:

“Tüm fotoğraflarınızın ve mesajlarınızın bir gün herkese açık bir şekilde paylaşılmasını istemiyorsanız WhatsApp’ı silin.”

335 bin kişinin dahil olduğu bir Telegram kanalında bu açıklamayı yapan Durov, elbette bu açıklama sayesinde dikkatleri üzerine çekti.
Rusyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan Telegram, 200 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu sayı WhatsApp’ın 1.6 milyarlık kullanıcısına oranla oldukça az olsa da; Facebook’a bağlı olan WhatsApp, Facebook’un yaşadığı gizlilik sorunları nedeniyle güvenilirliğini yitiriyor.
Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ta tespit edilen güvenlik açığından sonra Rus girişimci şu ifadeleri de kullanmıştı:

 “WhatsApp’taki yeni güvenlik açığı şaşırtıcı deği. WhatsApp hiçbir zaman güvenli bir yer olmadı.”

WhatsApp’ın bu sorununu bilen Telegram’ın kurucusu gizliliğe verdiği önemle öne çıkmaya çalışıyor.
Rus istihbarat ajansı FSB, 2018’de Petersburg metro istasyonundaki bombalı terör saldırısının ardından Telegram’dan kullanıcıların konuşma geçmişlerini teslim etmesini istemişti.
Bu isteği reddeden Durov, kullanıcılarının güvenliğini riske atacak hiçbir veri paylaşımında bulunmayacaklarının altını çizmişti.
Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda WhatsApp yeni bir güvenlik açığıyla gündeme tekrar oturmuş ve kullanıcılardan en son sürüme geçmesini istemişti.
Hindistan’da bulunan açık, hacker’ların içinde kötü amaçlı yazılım bulunan bir video ile kullanıcıların mesajlarına erişmesine olanak sağlıyordu.
Bu hata Facebook tarafından düzeltildi, ancak eski sürümde kalan kullanıcıların hala tehlikede olduğunu söylemekte fayda var.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/