l

Fermente Gıda Nedir? Nasıl Elde Edilir Ve Faydaları Nelerdir? - CEOtudent

Fermente Gıda Nedir? Nasıl Elde Edilir ve Faydaları Nelerdir?

Alp Karaçaylı

Part time iletişimci full time sinefil

Fermente gıda, gündelik hayatımızın ayrılmaz parçaları arasında yer almaktadır. Ayrıca fermantasyon işleminden geçen gıdaların kökeni çok eski dönemlere kadar gitmektedir. Bu anlamıyla insanlığın ayrılmaz bir parçası oldukları da kolaylıkla söylenebilir.

Fermantasyona uğramış gıda, en genel anlamıyla kimyasal bir başkalaşım yaşamış gıdadır. Belirli bir süreçten geçen gıda maddesinin, yararlı canlılar tarafından dönüştürülmesine verilen isimdir. Bu yararlı canlılar arasında çeşitli insan dostu bakteriler, mikroorganizmalar ve mantarlar bulunmaktadır.


Fermente Gıdaya Neden İhtiyaç Duyulur?

İnsanlığın en eski dönemlerinde günümüzdeki kadar gıda çeşitliliği bulunmamaktaydı. Bu nedenle avcılık ve toplayıcılık yapan insan toplulukları, topladıkları ürünleri saklama ihtiyacı hissettiler. Bu ihtiyacın sonunda çeşitli gıdaların, uzun ömürlü olmasının kapıları aralanmış oldu. Fermantasyonun ilksel kökenini burada aramak bu anlamda mümkündür.

Özellikle protein deposu olan etin, uzun süren kıtlık ve açlık dönemlerinde saklanmasına yaradığı söylenebilir. Bugün ise çok çeşitli sebepler altında fermente gıdaların kullanıldığını görmekteyiz. Halk arasında ‘Mayalanma’ adı verilen bu süreç, sağlıklı ve lezzetli besin tüketmenin kaynaklarındandır. Neredeyse her kültürde uygulanan bu işlem, sayısız gıda maddesini de barındırmaktadır.


Fermantasyon İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Gıdaların kimyasal revizyona uğradığı bu sürecin birtakım gereksinimleri de bulunmaktadır.

Bu gereksinimleri sıralamak gerekirse:

Oksijensiz Alan

Fermente gıda elde etmek için en önemli unsur oksijensiz bir alanın varlığıdır. Oksijenin olmadığı bir ortamda zararlı bakterilerin üremesi de mümkün olmayacaktır. Bu nedenle fermantasyon için kullanılan aracın mutlaka hava almadığından emin olmak gerekir.


Sıfır Temas

Fermantasyon işleminin gerçekleştirildiği alanda, ihtiyaç duyulan gıda dışında farklı bir gıdanın bulunmaması gerekir. Böylece gıdaların birbirlerine kimyasal ve biyolojik aktarımı engellenmiş olur.


Tuz ya da Tuzlu Su

Başkalaşıma uğramış gıdaların en önemli oluşturucusu tuz ve tuzlu sudur. Tuz aracılığı ile hem maddenin başkalaşım süreci hızlanır hem de ömrü uzar.


Serin Bir Ortam

Bilindiği üzere güneş ve ışığın direkt temas ettiği alanlar, yaşamın sürmeye devam ettiği alanlardır. Bu alanlar yararlı canlılara ev sahipliği yaptığı gibi zararlı canlılara da yapar. Bu nedenle fermente gıdanın, serin bir ortamda, yaklaşık 20 derecelik bir oda sıcaklığında bulunması gerekir. Böylece süreç hızlanacak ve ideal sonuç elde edilecektir.


Sabırlı Bekleyiş

Bu gıdaları elde etmenin belki de en önemli şartı sabırlı bir bekleyiştir. Farklı şekillerde mayalanan maddelerin gerekli zamandan önce tüketilmemesi gerekir. Bu, mayalanma sürecinin eksiksiz tamamlanması için oldukça önemlidir. En ideal lezzete ulaşmak için sabırla sürecin tamamlanması beklenmelidir.


Fermente Gıdaların Ne Gibi Yararları Vardır?

1) Zengin ve güçlü bağırsak florası

2) Düzenli sindirim sistemi

3) Sağlıklı besin takviyesi

4) Yüksek B12 ve D Vitamini kaynağı

5) Hastalıklara karşı doğal korunma

6) Uzun ömürlü gıda maddesi elde etme

7) Kültürel devamlılık

8) Probiyotik tüketimi

9) Spor ve diyet ile birlikte tüketildiğinde fit kalma

10) Şeker ve kardiyovasküler hastalıklara karşı direnç


En Çok Bilinen Fermente Gıdalar Listesi

 • Yoğurt
 • Kefir
 • Yeşil ve mor lahana, salatalık, sarımsak, pancar ve havuç turşuları
 • Şalgam suyu
 • Boza
 • Tarhana Çorbası
 • Sirke
 • Sucuk
 • Pastırma
 • Kombu Çayı
 • Tempeh
 • Miso
 • Kimchi
 • Mayalı Ekmek
 • Kımız
Kategoriler: Yaşam, Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/