FED’in Bağımsızlık Endişesi

Atıl Emre Tamer

Atıl Emre Tamer

https://leblebiprofesoru.com/

“FED yani Federal Rezerv Sistemi olarak bilinen 23 Aralık 1923’te kurulan Amerikan merkez bankasıdır. Merkezi Washington’da, elleri kollarıysa tüm dünyanın üzerinde olan ve başkanı olan Janet Jellen’in ağzından çıkan sadece bir kelimeyle piyasa üzerinde tsunami etkisi yaratabilecek güce sahip kurumdur. Bu kurumun kurulma amacı ise, eyalet farklı ve birbirinden bağımsız para basan kurumların işlevini ortadan kaldırıp, para politikası ve para basımı konusunda kontrolü eline almaktır.”

Günümüz şartlarında kurumlar aynı ancak bazı önemli isimler değişti. Bu önemli isimlerden biri olarak FED’in ilk kadın başkanı olan Janet Jellen’in yerine Jerome Powell geçti. Powell, Jellen dönemince FED bünyesinde görev yaptı ve değişim sonrası da Yellen ile aynı çizgide durmasının belirleyici olacağı düşünülüyordu. Nispeten öyle oldu. FED geçen süre içerisinde kademeli olarak faiz artışına devam etti. Fakat geldiği ilk günden bu yana, bu durumdan rahatsız olan bir isim var ki, o da ABD Başkanı Donald Trump.

Trump göreve geldiği günden bu yana sıkı para politikasının yanında sürekli FED’in faiz artışını eleştirdi ve son olarak 27 Kasım günü, Donald Trump’ın The Washington Post’a verdiği röportaj bunu net bir şekilde gözler önüne serdi.
Donald Trump yaptığı değerlendirmede “Seçimim Jay’den şimdiye dek hiç memnun değilim; hem de hiç.” dedi. Bununla da kalmayıp FED’i faiz artırımlarından dolayı ardı ardına eleştiren Trump, mülakat boyunca Powell’dan uzun uzadıya şikâyette bulundu.

Bu konuyu Türkiye tarafından bakacak olursak, geçtiğim yaz sonuna doğru yaşadığımı kur krizi sonrasında biraz daha dengeye gelen Dolar/TL’nin bu dönemde biraz daha aşağıya sarkması söz konusudur. Bu da yıl sonuna gelirken ve faaliyet raporlarının oluşturulup yeni yıl planlamalarının yapılacağı sırada şirketlere bir avantaj sağlayacaktır. 5.24 seviyesinde takip eden Dolar/TL’nin destek noktası 5.12-14 seviyesidir. Bu seviyeyi görebilirsek zaman içerisinde görülebilecek gelişmeler sonrası Dolar/TL yılı 5.00 seviyelerinde kapabilir.


Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/