Fazla Egzersiz Yapmak Zihinsel Sağlığımız İçin Zararlı mı?

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmanın hem fiziksel hem de mental sağlığımız için oldukça yararlı olduğunu biliyoruz. Ne kadar çok egzersiz yaparsak o kadar yararlı olur diye düşünmek de mantıksız gözükmüyor. Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki en azından zihin sağlığı için durum hiç öyle değil.

Belirli bir noktaya kadar egzersiz yapmak ciddi anlamda depresyonu önleyebiliyor ve daha huzurlu hissetmenizi sağlayabiliyor. Peki bu noktayı nasıl anlayabiliriz? The Lancet Psychiatry dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma şunu söylüyor: Haftada sadece 2 saat egzersiz yapmak akıl sağlığınıza önemli bir katkı sağlıyor.

Diğer şaşırtıcı araştırma sonucu ise şunu söylüyor: Seans başına yaklaşık 45 dakika egzersiz yapan kişiler, maraton egzersizlerini tercih edenlere göre daha iyi hissediyorlar. Benzer bir şekilde haftada 3 ile 5 kez egzersiz yapmak hiç yapmamaktan ve 5’den fazla yapmaktan çok daha sağlıklı ve rahatlatıcı. Bu sonuçlarla birlikte uzmanlar haftada 2 saat ile 6 saat arasında egzersiz yapmanın akıl sağlığı için tatlı bir nokta olduğunu belirtti.

Bilim insanı Adam Chekroud, altı saatin ruh sağlığı kazanımlarının üst sınırı olabileceğine bakmadığını, ancak aşırı egzersizin zihinsel sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğini düşündüğünü belirtiyor ve ekliyor:

“Bazı insanlar takıntılı bir şekilde egzersiz yapabiliyor, bu durum da insanların fazla egzersiz yaptıkça obsesifleşmesine sebep oluyor. Çok fazla egzersiz yapan insanların neden kötü bir ruh sağlığına sahip olduğunu görebilirsiniz.”

Her türlü fiziksel aktivite vücudunuz ve beyniniz için iyi olsa da, araştırmacılar bazı egzersiz türlerinin zihinsel açıdan diğerlerinden daha az sağlıklı olduğunu buldular. Tek başına yapılan yoga gibi egzersizlerin takım sporlarına göre daha yararlı olduğu verilerine ulaştılar. Bu bulgular, sosyal destek ve farkındalığın her birinin ruh sağlığını iyileştirebileceğini söyleyen araştırmalarla paraleldir.

Yapılan araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/