Faizler Düşecek mi Son Dakika 2018 2019

Faizler düşecek mi son dakika 2018 2019 yazımızda da belirttiğimiz gibi faizler büyük bir hızla düşüşe geçmeye başaldı bile. Döviz sepetinin düşmesi ile tahvil faizlerin düşüşü ve ardından kredi faizlerine de bu tabii ki muhakkak yansımaktadır.

Bu sebeple size faizler hangi şartlarda düşüp hangi şartlarla yükseldiğini Faizler düşecek mi son dakika 2018 2019 isimli yazımdan örneklerle açıklayacağım.

Faizler düşecek mi son dakika ne zaman düşer 2018?


Yukarıda faiz oranlarının yükselmesine neden olan faktörleri tek tek ele aldım. Faiz oranlarının düşmesi ise bu faktörlerle ilgili olumlu gelişmelerin yaşanmasına bağlıdır. Faiz oranlarının ne zaman düşeceğine yönelik görüş ve fikir üretirken bu faktörleri de göz önünde bulundurmamızda fayda var, diye düşünüyorum.

Şimdi sırayla bu faktörler eşliğinde faizlerin ne zaman düşeceğini ele alalım.

Son dakika Faizler ne zaman düşer – düşecek mi 1: Enflasyon baskısı azaldığında

Faizler, enflasyon baskısı azaldığında düşer. Ülkemizde ise enflasyon oranı her yıl artmaktadır. Dönem dönem enflasyon oranı düşse de bu faiz oranlarını etkileyecek düzeyde olmamaktadır. 2018 yılında enflasyon oranlarında çok ciddi bir yükseliş söz konusudur. Benzin, motorin, gıda ürünleri fiyatlarına bakarsanız, bunu çok net göreceksinizdir.

Son dakika Faizler ne zaman düşer – düşecek mi 2: Bütçe açığı azaldığında

Ülkemizde 2018 yılı Haziran seçimleri söz konusu olacaktır. Bu durum, bütçe açığının daha da artacağını işaret etmektedir. Bu durumda, bütçe açığı daha da artacağından faiz oranlarını bu faktör kapsamında düşeceğini söylemek hayal olur.

Son dakika Faizler ne zaman düşer – düşecek mi 3: Cari açık ve dış borçlar azaldığında

Ülkemizde cari açık ve dış borçlar, azalma eğiliminden ziyade artma eğilimindedir. Bu da bize faiz oranlarının düşeceğini işaret etmemektedir.

Son dakika Faizler ne zaman düşer düşecek mi 4: Kredi ve mevduat dengesi oluştuğunda

Ülkemizde bankalar, dış kaynaklı borçlanma yoluna giderek kredi-mevduat dengesini bozmaktadır. Sahip oldukları mevduata uygun kredi kullandırmamaktadır. Bu da daha fazla mevduat elde edebilmek için faiz oranlarını arttırmalarına sebebiyet vermektedir.

Son dakika Faizler ne zaman düşer – düşecek mi 5: Siyasi riskler azaldığında
Seçim sonrası eğer siyasi riskler azalırsa faiz oranlarının düşebileceğini söyleyebiliriz.

Kategoriler: Ekonomi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/