FaceTime’da Yaşanan Hata ile Farkında Olmadan Sesiniz ve Görüntünüz Karşı Tarafa Gidebilir

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Teknoloji dünyasındaki hatalar, ya da bir diğer adıyla “bug”lar can sıkıcı olmanın ötesinde ciddi tehditler oluşturabiliyorlar zaman zaman. Apple ürünlerinde bulunan sesli ve görüntülü görüşmeyi sağlayan FaceTime’da yaşanan sorun ise önemli bir güvenlik ve gizlilik ihlali yarattı. Bu bug yüzünden, telefonunuz çaldığında siz açmadan karşı taraf sizi duyabiliyor!
Sosyal medyada viral olarak yayılan videoda, karşı tarafın haberi olmadan FaceTime aracılığıyla onların sesi ve hatta görüntüsüne ulaşılabildiği ortaya çıktı. Geçen hafta yayınlanan güncellemede yer alan bir hata sonucu ortaya çıktığı şüphelenilen hata, ciddi bir gizlilik tehdidi yarattı.

Hata şöyle işliyor:

Siz bir iPhone ile FaceTime üzerinden görüntülü konuşma yapıyorsunuz. Bir arkadaşınızı sesli olarak konuşmaya davet etmek için aradığınızda, o daha telefonunu açmadan sesini almaya başlıyorsunuz. Hatta o, güç (power) basarsa kamera da işin içine giriyor ve görüntüsünü de almaya başlıyorsunuz. Hiçbir şeyden haberi olmadan sesini ve görüntüsünü size ileten arkadaşınızın telefonu ise sadece çalıyor o sırada.

Videonun yayılması üzerine Apple, grup şeklinde FaceTime görüşmelerini geçici olarak durdurdu. Ayrıca, bu hafta içinde yeni bir güncelleme yayınlayarak sorunun çözüleceğini açıkladı. Siz yine de FaceTime’ı kendiniz kapatarak içinizin rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar’a gidin ve FaceTime’a tıklayın. Apple yeni bir güncellemeye yayınlayana kadar FaceTime’ı oradan kapatabilirsiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/