Facebook’tan Yeni Açıklama: 50 Milyon Kullanıcımızın Bilgileri Çalınmış Olabilir

Adı bir süredir büyük skandalla anılan Facebook, yeni keşfettiği bir güvenlik açığından dolayı yaklaşık olarak 50 milyon kullanıcının bilgilerinin hacker çeteler tarafından ele geçirilme olasılığı olduğunu açıkladı.

Facebook’taki bu açık, ‘başkasının gözünden gör’ özelliği üzerinden ‘erişim jetonu’ sağlanabilmesi olarak ifade ediliyor. Profilinizin arkadaşlarınıza ya da herhangi bir Facebook kullanıcısına nasıl göründüğünü gösteren ‘başkasının gözünden gör’ özelliğindeki bu açık, fark edildikten hemen sonra kapatıldı. İlgili güvenlik açığını bilgisayar korsanlarının keşfedip keşfedilmediği ise kesin değil.

Yaşanan bu güvenlik problem sonrası Facebook, güvenlik önlemi olarak 50 milyon hesabın erişim jetonunu sıfırladığını, ayrıca butonu son bir yıl içinde kullanmış 40 milyon kişinin erişim jetonunun daha sıfırlanacağını açıkladı.

Bu durumda, 90 milyon Facebook kullanıcısı şifrelerini tekrar girmek zorunda kalabilir. Eğer siz de ‘başkasının gözünden gör’ özelliğini son bir yıl içinde kullanmış Facebook kullanıcılarındansanız, risk altında olabilirsiniz.

Hatırlarsanız Facebook, Mart ayında da Cambridge Analytica skandalı ile gündeme gelmişti. ?

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/