Facebook’tan Görüntülü Konuşmaya “Aloha”

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Mark Zuckerberg, yaptığı her hamle ile bir haber değeri taşıyor. Son hamlelerinden birisi ise yeni bir cihaz çıkaracağı yönünde!
Aloha adını taşıyan bu yeni cihaz, görüntülü konuşmayı sağlayacak. Kamerası, dokunmatik büyük ekranı, mikrofonu ve hoparlörü ile Aloha’nın 2018 mayısında piyasaya çıkması bekleniyor. Şu an için çalışmaların sürdüğünü bildiğimiz cihaz hakkında pek bir şey bilinmiyor. Facebook’un, bir cihaz olarak satacağı ikinci ürün olacak olan Aloha’nın ilk ürün olan Oculus Rift’ten daha büyük bir kitleye ulaşması bekleniyor.
Aloha’nın 13 inç ile 15 inç arasında olması bekleniyor. Çalışan ekip, kendisine Amazon Echo’yu rakip olarak belirlemiş ve onu piyasada yenmek istiyorlar. Aloha, Facebook’un çok gizli ekibi olan Building 8’in ilk ürünü olacak. O yüzden heyecan büyük.
Aloha’yı kullanmak için Facebook veya Messenger hesabınızın olması gerekiyor. Oradaki listeye ulaşan Aloha aracılığıyla arkadaşlarınızla görüşmelerinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Aloha’nın en heyecanlandırıcı özelliklerinden birisi ise yapay zeka (AI) kamerası. Görüntüdeki cihazları çok hızlı şekilde tanıyabilen kamera, evin çok çeşitli alanlarında test edildi ve başarıyla testlerini geçti.
Şu an için Aloha’nın tahmini fiyatının 499 dolar olması bekleniyor. İlk olarak Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarına açılacak. Online ve offline satış olacak. Büyük zincir marketlerde satış yapılması bekleniyor.
Aloha üzerinde çalışan ekibin en zorlandığı alanlardan birisi ise kullanıcıların Facebook’a karşı duyduğu güvensizlik. Kişisel verilerin korunması konusunda şüpheleri olan kullanıcılar için ekibin yapması gereken mesai süresi bir hayli uzun gözüküyor.
Bahsettiklerimiz, yalnızca yüksek ihtimaller. Aloha’nın ismi dahil tüm özellikleri değişiklik gösterebilir. Çünkü mayısa daha çok var, o arada Mark’ın aklına kim bilir neler neler gelir…
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/