Facebook ve Microsoft’un Büyük Denizaltı Kablosu Nihayet Tamamlandı

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Okyanus yüzeyinin 17.000 fit aşağısında, şu anda “Teknolojik açıdan en gelişmiş denizaltı kablosu” bulunuyor. Bu da Google’ın alternatifinin üzerinde, saniyede 160 Tbps kadar veri sağlıyor. Kablo, Facebook, Microsoft ve İspanyol telekomünikasyon şirketi Telxius’un ortak çalışması.
Facebook, Microsoft ve Telxius yaklaşık olarak 10.25 milyon pound ağırlığına sahip kabloyu – yaklaşık 34 mavi balina kadar ağırlıkta – ortaklaşa sahip olacaklar. Telxius, kablo operatörü olarak hizmet edecek ve kapasitesini dış servis sağlayıcılara satacak ve kiralayacak. Microsoft ve Facebook kabloyu kendi kapasite ihtiyaçlarını karşılamak için kullanacaklar.
Çoğunluğu atlantik iletişim kablosu olarak, New York ve New Jersey’de ABD’ye bağlanıyor, ancak Marea‘ya adı verilen (İspanyolca’da “gelgit” anlamına geliyor) bağlantının ABD’de ve Avrupa’daki bağlantısı Virginia’da bulunuyor. 2012’de New York ve New Jersey’i vuran Kasırga Sandy, Kuzey Amerika’yı Avrupa’dan birkaç günlüğüne bağlantısını kopardı.

Microsoft, bir blog yazısında “Süper fırtına, başka bir önemli olayın Atlantik’teki hayati bağlantıyı, hayat çizgisini bozabileceğinin farkına varıldı” dedi.

“Yenilikçiliği ilerletmek ve küresel ağının kapasitesini artırmak için devam eden çabalarının bir parçası olarak, Microsoft, transatlantik bağlantılarını daha esnek hale getirmek için seçenekler araştırıyor” 
 
Microsoft, yatırım tutarını veya ortaklarının ne kadarını ödediğini açıklamadı.
Mashable, MONICA CHIN

Yorumlar (0) Yorum Yap

/