Facebook Reklamları Neden İşe Yarıyor? (Part 3)

“Facebook Reklamları Neden İşe Yarıyor?” isimli yazı dizimizin üçüncü ve sonuncusu olan Part 3 ile karşınızdayız. Part 1’e buradan, Part 2’ye ise buradan ulaşabilirsiniz.

8 Facebook Reklam Tipi ve En İyi Facebook Reklamı Örneklerinden Bazıları

 

1) Facebook Videolu Reklam

Geçtiğimiz günlerde, Facebook video reklamlara haber akışında daha çok yer vereceğini açıkladı. Bundan yararlanın ve daha çok video reklam oluşturun.

Videolu reklamlar kullanıcıların haber akışısında daha büyük olarak göründüğü için daha fazla etkileşim alabiliyor. Video, hem markalar hem de kişiler arasında oldukça popülerleşmeye başladı. Aslında Facebook’u günlük olarak ziyaret edenlerin %50’si en az bir video izliyor ve markalar tarafından paylaşılan videoolu gönderilerin sayısı geçen yıla oranla 3.6 kat artmış durumda. Eğer fazlasıyla ilgi çekicek bir reklam tipi arıyorsanız, videolu reklamları deneyin.

Biraz ilhama mı ihtiyacınız var? Aşağıdaki reklamı izleyin ve açıklamalarımıza göz atın.

Bu reklamı ne iyi yapıyor?

 • Görsel – Bu bir video olmasına rağmen, yine de izleyeceğim, çünkü videonun ekran görüntüsü oldukça iyi.
 • Alakalı – Bu benimle oldukça alakalı. Bu reklamı ilk defa Noel’den üç hafta önce görmüştüm – evet, aileme ve arkadaşlarıma bir tek hediye bile almadığımı hatırlarken. İkinci olarak “Bu baskıyı hisseden tek kişi değilsiniz” diyerek müşteriye sesleniyorlar. Sanki aklımı okumuşlar gibi. Üçüncü olarak da bu sayfa daha önce alışveriş yaptığım bir sayfa, onlara güveniyorum ve yeniden alışveriş yapabilirim.
 • Değer önerisine sahip – Bu şirket bana tatil hediyeleri için sayısız opsiyon sunuyor. Videodan da anlayabileceğimiz gibi burası tek bir durak, ihtiyacım olan her şeyi buradan alabilirim.
 • Eksiksiz bir eylem çağrısı var – Butiklerini – son dakika dükkanı – olarak tanımlayarak beni harekete geçirdiler.

Kendi videolu reklamınızı nasıl yaratabilirsiniz? Öncelikle, uzunluk ve video boyutu da dahil olarak Facebook’un videolu reklam gerekliliklerini anlamalısınız. Facebook daha uzun videolara izin verse de biz videonuzu olabildiğince kısa tutmanızı öneriyoruz. Hizmetinizi veya ürününüzü tanıtan bir video yaratın ve bu talimatları takip ederek doğrudan Facebook Ads’in yöneticisine yükleyin.


2) Fotoğraflı Reklam

Facebook’ta güçlü reklam tiplerinden bir diğeri fotoğraflı reklamlardır. Facebook görsel içerikleri kullanmaya başladığından beri bu en popüler reklam tiplerinden biridir. Facebook haber akışı fotoğraflı reklamları için en uygun boyutlardan biri 1200×628 pikseldir, aksi takdirde görüntünüz kırpılır. Görselinizi hedef kitlenizin ihtiyaçlarına ve ilgisine uygun olarak ayarlayın.

Burada, NatureBox’ın fotoğraflı reklam örneğini görüyoruz.

Bu reklam neden işe yarıyor?

 • Görsel – Bu görsel ne alacaksanız onu gösteriyor ve “bedava örnek”  eylem çağrısını oldukça iyi yansıtmışlar.
 • Alakalı – Herkes atıştırmayı sever. Tüm ciddiyetimle söylüyorum ki, ben aynı NatureBox gibi birçok yaşam tarzı abonelik şirketinin takipçisiyım.
 • İyi bir değer önerisine sahip –  Bu reklam değer önerisine sahip. İlk olarak, “ücretsiz deneme” çağrısı reklama baktığınız anda ilk gördüğünüz yerde. İkinci olarak da, açıkca atıştırmalıklarının sağlıklı yönleri üzerinde durmuşlardır.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Sizden örneklerini denemenizi istiyorlar. Bir sonraki adımı anlamadınız daha kolay olamazdı.

Starbucks fotoğrafa başka bir yaklaşım aldı ve etkinliklerinin yeri, tarihi ve saatini de ekleyerek bir fotoğrafa birden fazla fotoğraf yerleştirdi.

Neden iyi?

 • Görsel – Görseller iyi çekilmiş ve geliştirilmiş, ve bu konu hem kafein hem de Starbucks bağımlıları için ilgi çekici. Metin kısa, şirin ve fontu oldukça iyi seçilmiş ve kırmızı arka planda rahatça okunabilir durumda.
 • Alakalı – Ben genel olarak hem kahve içmenin hem de Starbucks’ın hayranıyım. 
 • Değer önerisine sahip –  Bu reklam insan doğasının büyük bir şeye/bir topluluğa (dünyanın en büyük Starbucks buluşması) dahil olma arzusunu ve onu kaçırma korkusunu harekete geçiriyor. Ayrıca katılımcılara özel olacak bazı kahveleri ve tatlıları tanıtarak herkesin ağzını sulandırıyorlar.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Görsel ve açıklama, etkinliğin nerede ve ne zaman olduğu konusunda oldukça açık. Nasıl katılmam gerektiğini gayet iyi anlayabiliyorum.

3) Çok-Ürünlü Reklam

Çok-ürünlü reklamlar reklamcılara birçok ürünü tek bir reklamda göstermeye olanak sağlıyor. Görüntüleyenler ürünler arasında geçiş yapabiliyorlar ve her ürünün linkine tıklayabiliyorlar. Herhangi bir şeyin çoklu olarak tanıtımını yapabilirsiniz, sadece ürünlerin değil; mesela blog gönderileri, online kitapla veyas internet seminerleri. Bu gibi reklamları Facebook Power Editor’den kolayca yaratabilirsiniz. 

Burada, Shutterfly’ın çok-ürünlü reklamının bir örneğini reklamda kullanılan ek görüntülerle birlikte görebilirsiniz. Her görsel farklı bir teklife sahip ve tek bir reklam ile farklı kitlelere hitap edebiliyorsunuz.

Bu reklam neden işe yarıyor?

 • Görsel – Burada renkleri çok iyi kullanmışlar ve görseller ilgi çekici. (Reklamda sevimli bir kedi olmasından hiç zarar gelmez!)
 • Alakalı – Bunu gören kişi fotoğraf çekmeyi ve manevi değeri olan hediyeler hazırlamayı çok seviyor.
 • Değer önerisine sahip –  Görüntüleyen için oldukça iyi bir değere sahip çünkü gösterilen her üründe %40 indirim var. Açıklama kısmında kod ve indirimin bitiş tarihi de açıkça verilmiş. Ayrıca bu reklam Shutterfly’ı kullanmanın farklı yollarını da gösterdiğinden nasıl kullanacağını bilmeyenler içinde oldukça öğretici.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Bu teklifin 17 Şubat’tan sonra geçerli olmadığını görebildiğimden için hemen harekete geçmem gerektiğini biliyorum.

 


4) Yerel Reklam

Facebook’ta yerel reklamlar sadece işletmenizin lokasyonuna trafik çekmek için işe yaramaktadır. Eğer bu kategoriye giriyorsanız, bir milden daha yakındaki kitleleri lokal olarak hedefleyen Facebook reklamları sizin için oldukça uygun.

Eğer işletmenizin bir teklifi varsa veya mağazanızda bir etkinlik düzenliyorsanız, sadece işletmenize yakın mesafedeki insanları hedefleyebileceğiniz bir yerel Facebook reklamı yaratabilirsiniz. Bu reklamları etkinliğinizden birkaç gün öncesinde ve etkinlik süresince mobil cihazlardan yayınlayabilirsiniz. Böylece etkinlik günü civarınızda olup akıllı telefonlarından Facebook hesaplarına bakan insanlara erişebilirsiniz.

Örneğin bu Mizzou Campus Dining’den bu reklamı ele alalım:

Bu neden iyi bir reklam?

 • Görsel – Bu görselde kolej teması görülüyor, tuzlu ve tatlı atıştırmalık çeşitleri ve iyi bilinen bir logo ile aç öğrencilerin ilgisini çekiyor.
 • Alakalı – Bu reklam hedef kitlesi olan kampüs öğrencilerine gösteriliyor. Maçtan bahsederek öğrencilerin ihtiyacı olan şey için yani atıştırmalık ve Subway sandviçleri için uğramaları gerektiğini anlatıyor.
 • Değer önerisine sahip –  Mizzou Market aç ve tembel öğrencilere maç için gereken her şeye sahip olduklarını anlatıyor.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Bu reklam yönlendirmeleri gösterme opsiyonuyla kolej öğrencilerinin markete ulaşmasını kolaylaştırıyor.

 


5) Teklifli Reklamı

Facebook reklamlarının yeni bir formu olan teklifli reklamlar aracılığıyla, bir işletme ürün veya hizmet için indirim teklifi sunabilmektedir ve aynı zamanda Facebook üzerinden ödeme yapılabilmektedir. Bunun yararı mı? Bu reklamlar alıcının yolculuğundaki bir adımı yok ederek, en sonunda satışı arttırmaktadır.

Facebook bu tip reklamları Ads Manager veya Power Editor’den yapmanıza olanak sağlıyor. Bu tip reklamların hedef kitlenizin haber akışında mı, sağ sütunda mı veya mobil uygulamasında mı görüneceğini siz seçebiliyorsunuz.

Teklifli reklamlar birçok fayda sağlıyor. İlk olarak teklifinizi doğrudan kullanıcıya ulaştırıyor. Kullanıcı teklifinizi direkt olarak görüyor ve bu durum teklifinizi görmek için internet sitenize gitme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Facebook hedef kitle opsiyonlarından dilediğinizi hedef kitleniz olarak seçebilirsiniz. Son olarak da kullanıcıların ürününüzü isteyip istemediklerini anlamaları adına reklamınıza ekleme ihtiyacı duyduğunuz teklifinin geçerli olduğu son tarih, talep sayısı ve tam teklif miktarı gibi bilgileri ekleyebiliyorsunuz. Bu şekilde size boşa para harcatacak gereksiz tıklamaların önüne geçebilirsiniz.

Burada Jasper Market’in teklifi reklam örneğini görüyorsunuz:

Bu örnekte, teklifin ne için olduğunu, ne zaman sona ereceğini ve teklife nasıl erişebileceğinizi görebiliyorsunuz.

Peki, neden bu reklam iyi?

 • Görsel – Görsel oldukça renkli ve iyi ayarlanmış.
 • Alakalı – Reklam zamanında paylaşılmış çünkü teklif bir sonraki ay sona eriyor. Ayrıca alışveriş yapabileceğim bir dükkanı tanıyor.
 • Değer önerisine sahip –  İlk alışverişinizde 10 dolar indirim alıyorsunuz. – bu değer önerisi bir değil iki kere bahsedilmiş. Ayrıca burada bir sosyal kanıt var; 5.000’den fazla insan bu teklifi kabul etmiş ve ben de dışlanmak istemem.
 • Açık bir eylem çağrısı var – “get offer” yani “teklifi kabul edin” eylem çağrısı oldukça açık.

 


6) Etkinlik Reklamı

Etkinlik reklamları spesifik bir etkinliğin tanımı içindir. (tahmin ettiğiniz gibi) Bu gibi reklamlarda eylem çağrısı görütüleyeni doğrudan bilet satış sayfasına yönlendirmektedir.

Bu tip reklamlar belirlenmiş bir kitlenin etkinliğinize katılımını sağlamak için size yardımcı olacaktır. Bu reklamlar seçtiğiniz hedef kitlenin haber akışında çıkacaktır. Çoğu işletme için etkinlikler işin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır ama küçük bir etkinliğe insanları davet etmek biraz zorlayıcı olabilir. Facebook’ta etkinliğinizin tanıtımını yaparak doğru kitlenin katılımını sağlayabilirsiniz.

Bu tipteki iyi bir reklam, etkinliğe katılmanın katılımcıya sağlayacağı faydayı da aktarmalıdır: Tarih, yer ve bilet satış için yapılan açık bir eyelm çağrısı. Tortuga Music’in aşağıda gördüğünüz etkinlik reklamı tarih-saat ve grubu göstermektedir.

Bu neden iyi bir reklam örneği?

 • Görsel – Sadece kullanılan fotoğraf bile bu etkinliğin ne kadar eğlenceli olacağını gösteriyor. Sahilde olmasının yanı sıra harika bir günde çekilmiş ve sahne muhteşem görünüyor. Ayrıca etkinlikten ne beklemem gerektiğini açıkça yansıtıyor ve biri haber akışına bakarken dikkat çekiyor. (güzel okyanus manzarası kesinlikle işe yaramış)
 • Alakalı – Bu reklamı gören ya bir Kenny Chesney hayranıdır ya da daha önce konserlerinden birine gitmiştir. Ayrıca Floridalılar ve bu etkinlik de orada gerçekleşiyor.  
 • Değer önerisi sağlıyor –  Fotoğraf harika bir günde çekilmiş ve bu etkinliğe katılmak insana oldukça güzel geliyor – özellike bizler gibi ofiste masa başında bu yazıyı okuyanlara. Üstelik bilet fiyatının da açıkça belirtilmiş ve linke tıkladan önce görebiliyoruz. (Bu reklamcı için de iyi bir durum: Fiyat bilgisi reklama dahil edildiği için görüntüleyenler bileti karşılayıp karşılayamayacağını linke tıklamadan anlayabiliyor. Eğer karşılayamıyorlarsa zaten tıklamıyorlar ve bu durum reklam verenin vasıfsız tıklamalar yüzünden boşa para harcamasını engelliyor.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Eylem çağrısı oldukça açık: “Buy” yani “Al”. Ayrıca reklamcıların “Süre bitiyor” gibi aciliyet duygusu uyandıran kalıplar kullanması bizleri geç kalmadan bilet almaya itiyor.

 


7) Yeniden Hedefleme Reklamı

Yeniden hedefleme reklamları daha önceden belirlenmiş bir hedef kitleye yeniden tanıtım yapmak için kullanılmaktadır. Daha önce hiç sizi belirli bir internet sitesine girdikten sonra internet üzerinde takip eden reklamlarla karşılaştınız mı? O zaman yeniden hedefleme reklamlarıyla tanışmışsınız demektir. Benim için konuşursak, Vineyard Vines beni her yerde takip ediyor – ve çoğunlukla benim daha fazla sipariş vermemi sağlıyor.

Facebook’ta da bu mümkün. Bir reklamcı önceden Power Editor’de bulunan bir mail adresi listesini yükleyerek özel seyirci yaratıp potansiyel listelere veya müşterilere reklamını yapabilir. Bu taktik HubSpot’un varolan veritabanını yeniden düzenleyerek ücretsiz sürümler ve müşteri ilişkileri yönetimi için çok başarılı oldu. İyi bir yeniden hedefleme reklamıyla marka zaten ürünüyle ilgilendiğinizin bilincindedir.  (Çünkü hadi kabullenelim.. yeniden hedefleme reklamları biraz garip olabiliyor.)

Geçen hafta Yunanistan’a bir gitmeye karar verdim. Birkaç sitede araştırma yaptıktan sonra uygun bir otel bulabilir miyim diye Jetsetter’ı denedim. Birkaç gün sonra ise Facebook’ta oturum açtıktan sonra bu reklamı gördüm.

Gerçekten çok başarılı! Ama neden?

 • Görsel – Görsel karmaşık değil ve bana rezervasyon yaparken bekletimin ne olması gerektiği ile ilgili fikir veriyor.
 • Alakalı – Benim tatil planladığımı söyleyerek, daha önce baktığım bir otelin reklamını karşıma çıkardılar. Karşıma benimle oldukça alakalı bir reklamla çıktıklarını söyleyebilirim.
 • Değer önerisi sağlıyor –  Lüks otellerin %40 indirimli olduğunu söylemesi benim reklama ikinciye bakmamı sağladı.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Reklamın sonunda yer alan “özele teklifler bugün başlıyor” ibaresi siteye bugün bakmamı sağladı.

8) Öne Çıkarılan Gönderi

Öne çıkarılmış bir gönderi, bir şirketin ana sayfasında yer alan organik bir Facebook gönderisinin daha sonra reklam ücretiyle öne çıkarılmasıyla oluşmaktadır.

Bu diğer reklamlardan farklıdır çünkü reklam yöneticisinde yaratılmaz. Bu gönderilerde diğer reklamlar gibi kelime sınırlaması olmadığından açıklamayı daha uzun tutabilirsiniz. Ayrıca metin içeirisinde link de verebilirsiniz.

Eksileri mı? Öne çıkarılmış gönderiler size teklif verme, hedefleme ve fiyatlandırmada daha az opsiyon sunmaktadır. Ayrıca herhangi bir A/B test yürütemezsiniz çünkü zaten daha önce varolan bir gönderiyi öne çıkarmaktasınız.

Burada Fabletics’den bir öne çıkarılmış gönderi örneği görebiliriz:

Bu gönderiyi başarılı yapan şey nedir?

 • Görsel – Egzersiz kıyafetleri satıyorsanız fit bir modelin fotoğrafını kullanarak mucizeler yaratabilirsiniz. Renkler ve ışık, metin ve metin kutusu arkaplanı renkleriyle de uyumlu.
 • Alakalı – Egzersiz yapmaktan hoşlanan bir kadın olarak bu reklam benim demografiklerimle alakalı.
 • Değer önerisi sağlıyor –  25 dolara egzersiz kıyafeti ve bir de ücretsiz kargo gayet güzel bir fiyat – bu neden indirimden bir değil iki kere bahsettiklerini gösteriyor, ayrıca büyük yazılarla yazmalarını da.
 • Açık bir eylem çağrısı var – Bu reklam bana indirimi alabilmek için bir test çözmemi istiyor ve beni doğrudan testin linkine götürüyor.

Bir avantaj mı? Reklamın en üstündeki sosyal kanıt bana gösteriyor ki 3 arkadaşım zaten Fabletics’in sayfasını beğenmiş. Bu durum benim de sayfayı beğenmem için teşvik edici – ki reklamdan ayrılmadan sağ üstteki “like” yani “beğen” butonuyla bunu kolayca yapabiliyorum.

İşte farklı formatlardaki Facebook postlarını ve farklı markalardan birkaç güzel örneğin görmüş oldunuz. Facebook reklamları yönetim plaformu bu basit ve adım adım talimatlarla size yol gösterecektir – yani bunalmış hissetmeyin.

Şimdi okumayı bırakın ve yaratmaya başlayın!

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/