Facebook Reklamları Neden İşe Yarıyor? (Part 2)

“Facebook Reklamları Neden İşe Yarıyor?” isimli yazı dizimizin Part 1’ine buradan ulaşabilirsiniz.

Facebook Reklamları İçin 2 Kapsayıcı Biçim (Örnekleriyle Birlikte)

Facebook, Facebook Ads için her geçen yıl daha fazla opsiyon ekliyor. Üzerinden gideceğimiz 8 farklı örnek iki farklı biçimden birine uygun olacak; sağ sütun reklamları veya haber akışı reklamları.

Burada ana ayrım, reklamın yerleştirilmesinin yanı sıra izin verilen yazı oranı ve görsel boyutudur. İnceleyeceğimiz tüm reklam örnekleri iki reklam tipi içinde kullanılabilir, öyleyse iki ana formatın farklılıklarını kısaca özetleyelim.

Birinci Format – Sağ Sütun Reklamları

Bu tip reklamlar Facebook’ta en geleneksel olanlardır. Kullanıcıların haber akışının sağ tarafında yer alırlar. Bu tip reklamlar Facebook’un ilk reklam formatıydı ve hala kullanılmaya devam ediliyorlar.

Haber akışında yer alan reklamlar yerel reklam özellikleri dolayısıyla daha yüksek etkileşim sağlamasına rağmen sağ sütun reklamları unutulmamalıdır. Bu reklam tipi kullanılırken daha düşük fiyatlı iletişim ve tıklamalar görebiliriz. Sağ sütun reklamlarının başarılı olabilmesi için bu reklamlar uygun içeriğe, değer önerisine , iyi bir görsele ve eylem çağrısına sahip olmalıdır. Club W’nun örneğini aşağıda inceleyelim.

 

 

 

 

 

 

 

Bu neden iyi bir reklam?

  • Görsel – Kullanılan görsel açık, basit ve şarap-severler için oldukça ilgi çekici.
  • Alakalı – Bu benim kendi Facebook sayfamda karşıma çıktı. Benim hakkımda bir şey bilmiyor olabilirsin (zaten neden bilesin ki?) ama iyi bir kadeh şarabı severim yani reklamın alakalı olduğunu kabul edebiliriz.
  • Değer önerisine sahip – 3 şişe sadece 19 dolar mı? Evet, lütfen! Ayrıca beni ekstra bir değerle kendilerine çektiler: ilk şarap siparişimde indirim.
  • Güçlü bir eylem çağrısı var – “almak (get)” oldukça güçlü bir eylem çağrısı ve burada iki kere kullanılmış. Bu teklifte bir zaman sınırlaması da olsaydı reklamı daha güçlü hale getirebilirdi.

İkinci Format – Haber Akışı / News Feed Reklamları

Bir haber akışı reklamı kullanıcının haber akışında direkt olarak ve çoğunlukla yerel reklam gibi görünür. Tecrübelerimize göre bu reklamlar sağ sütun reklamlarından daha yüksek etkileşim oranlarını elde ederler ama çoğunlukla daha pahalıdırlar. Bu reklamlar en iyi organik Facebook gönderilerini takip etmeli ve ilgi çekici ve görsel olmalıdır.

Görsel Club W’nun reklamının haber akışında nasıl göründüğünü gösteriyor:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve yine, neden bu iyi bir reklam?

  • Görsel –Buradaki görsel sağ sütun reklamındakinden daha büyük, bu durum haber akışı reklamının sağ sütun reklamına göre görsel olarak daha albenili ve dikkat çekici olmasını sağlıyor.
  • Alakalı – Yine sağ sütun reklamına benzer olarak bu benimle alakalı. (Not: Ben gerçekten Club W’dan şarap aldım ve oldukça hoş.)
  • Değer önerisine sahip – Paskalya için şarap önerileri yaparak benim düşünmem gerekeni paylaşmışlar. Bu reklamda indirim olmamasına rağmen ben yine de bu reklamı değerli buluyorum.
  • Oldukça açık bir eylem çağrısı var – Şarap önerilerini okumam için bloglarına bakmam gerektiğini söylüyorlar. Böylece ben ne yapmam ve nereye tıklamam gerektiğini biliyorum.

“Facebook Reklamları Neden İşe Yarıyor?” isimli bu yazı dizimize ilerleyen günlerde açıklamalı örnekler ile devam edeceğiz.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/