Facebook Reklamları Neden İşe Yarıyor? (Part 1)

Bir pazarlamacı olarak, bilirsiniz ki potansiyel müşterilerinizin tamamı (hepsi değilse de çoğu) muhtemelen Facebook’un devasa topluluğunun bir parçası. 890 milyon insan her gün Facebook’ta oturum açıyor. Yani, hedef kitleniz öğrenciler de olsa, CEO’lar da olsa muhtemelen Facebook’u kullanıyorlar ve birçoğu da bunu günlük olarak kullanıyor.

Burada sorun şu ki, markalar için artık Facebook’ta sadece gönderi yayınlamak yetersiz, özellikle de yeni başlayanlar için. Facebook’a para harcamak ve insanları sayfanıza/internet sitenize sürüklemek sadece akıllıca davranılırsa işe yarayacaktır.

Akıllıca davranmanın yolu da en uygun şekilde ve doğru kitleyi hedefleyen Facebook reklamları yaratmaktır. Optimize reklamlar size PPC (pay-per-click yani tıklama başına ödeme) bütçenizi doğru harcamanıza yardımcı olur ve böylece yatırımınızın pozitif geri dönüşünü görebilirsiniz.

Peki, optimize/en uygun şekle getirilmiş Facebook reklamları aslında nasıl görünüyorlar? Eğer harika örnekler görmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu postta, Facebook reklamları için iki kapsayıcı biçimin üzerinden gideceğiz; sağ sütun reklamları ve haber akışı yani News Feed reklamları. Sonrasında da size her biri gerçek hayattan örnekler taşıyan ve reklamın neden başarılı olduğuna dair bilgiler veren 8 farklı tipte Facebook reklamı göstereceğiz.

Örneklere geçmeden önce tipine bakılmasızın iyi bir Facebook reklamının (veya herhangi bir reklamın) dört bileşeni hakkında konuşalım. Unutmayın, insanlar Facebook’ta sosyal hayatlarında güncel olmak için varlar, ürünleri incelemek için değil. Bu nedenle, bir Facebook reklamı oluştururken bu dört bileşeni aklınızda tutmalısınız.

Başarılı Facebook Reklamlarının 4 Bileşeni

  • Görseldir.

Görsel içerikler Facebook’un algoritmasında daha iyi bir yerde oluyor. Dahası, görsel içerikler değişen haber akışında daha iyi etkileşim alıyor ve bu nedenle potansiyel müşterinizin gözüne çarpma ihtimali artıyor. Beyne iletilen bilginin %90’ı görsel. Ne tipte reklam oluşturduğunuz fark etmeksizin, reklamınızın görsel olarak albenili ve dikkat çekici olması gerekmektedir.


  • Alakalıdır.

Facebook reklamlarını kullanırken başarı için uygunluk önemli bir kriterdir. Unutmayın; siz, biri gönderinizi gördükçe ve gönderinize tıkladıkça para harcıyorsunuz. (bu durum hangi ayarları kullandığınıza bağlı olarak değişebilir). Eğer hedef kitlenize uygun reklamlar olmayan reklamlar gösteriyorsanız, paranızı ve zamanınızı boşa harcıyorsunuz ve muhtemelen herhangi bir reklamlarınızla başarılı olamayacaksınız demektir.

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un reklam plaftormuna reklamlarınızı değerlendiren ve bir uygunluk puanı veren, Google AdWords’ün Ad Ranks’ine benzer yeni bir özellik eklendi. Reklam görseliniz, reklam metniniz ve hedef sayfa hedef kitlenize ne kadar uygunsa puanınız da o kadar yüksek oluyor ve Facebook’ta sizin reklamlarınıza puanınıza benzer şekilde davranıyor.


  • Cazip bir değer önerisi sunar.

Bir değer önerisi kullanıcıya  neden reklama tıklamaları ve ürününüz hakkında daha çok öğrenmeleri gerektiğini söyler. Ürününüzün veya servisinizin diğerlerinden ne farkı var? Neden kullanıcı reklamınıza tıklamalı ve internet sitenizi görmeli?

Değer öneriniz inandırıcı olmalıdır. Dünyadaki en iyi sandviçi yaptığınızı söylemek insanların işletmenizin sayfasına bakmasını sağlamayacaktır ama belki %20 indirim sağlayabilir veya belki reklamınıza sosyal bir kanıt eklemek yardımcı olur. Mesela şunun gibi; “Her yıl 1 milyondan fazla sevilen sandviç denemen için bugün senin! Bu kuponla siparişini %20 indirimli alabilirsin.”


  • Açık bir eylem çağrısı vardır.

Güzel ve alakalı bir reklam harikadır ama eylem çağrısı olmadan reklamınızı görüntüleyen kişi bir sonraki adımı kestiremeyebilir. Reklamınıza şunun gibi bir eylem çağrısı ve aciliyet duygusu ekleyebilirsiniz; “Şimdi alın ve %X tasarruf edin.” veya “Teklifimiz yakında sona eriyor.”. Reklamınızdaki eylem çağrısı kullanıcıyı reklamınıza şuanda tıklamaya teşvik etmelidir.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Yorumlar (0) Yorum Yap

/