Facebook’un Ölü Kullanıcı Sayısı Gün Geçtikçe Hızlı Bir Şekilde Artıyor

Ölüm hepimiz için geliyor. Ancak internet çağında kalan verileri, sosyal medya hesaplarını ve diğer dijital kalıntılar ile ne yapacağımız konusunda 21. yüzyılın basit bir sorunu ile karşı karşıyayız. Facebook bu olay için birkaç yıl önce, ölürken hesabınızı devralmak için sevdiğiniz bir arkadaşınızı belirlemenizi sağlayan bir Legacy Contact özelliğini kullanıma sundu. Ancak Oxford Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre , Facebook’ta 2070 yılına kadar yaşayanlardan daha fazla ölü kullanıcı olacak. Hatta 2019 yılından sonra Facebook’a kimse üye olmasa bile, 2100 yılında 1.4 milyar ölü Facebook üyesi olacak.
Üniversitede görevli Carl Öhman ve David Watson’ın büyük uğraşlar sonucu ortaya koyduğu araştırmaya göre; sosyal medya platformu şimdiki hızıyla, yani yılda ortalama yüzde 13 ile büyümeye devam ettiği takdirde ölü kullanıcısı sayısı bu yüzyılın sonunda 4.9 milyar kişiye ulaşabilecek.
Bu sadece bir kaç yıl sonrasını değil, önümüzdeki yılları da ilgilendiren bir mesele. Çünkü 2070 yılına gelindiğinde, Facebook hala olursa ve günümüzde olduğu kadar popülerse yaşayan üyeden daha fazla hayatını kaybetmiş üyeye sahip olabilir.
Carl Öhman ve David Watson, ‘ölü kullanıcı’ verilerinin tarihçiler, arşivciler ve arkeologlar ile paylaşılması gerektiğini düşünüyor. Bilim insanlarına göre, dijital mezarlıklar olarak isimlendirilen bu profillerden kalan ‘dijital miras’ gelecek nesiller için ufuk açıcı olabilir.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/