Facebook Hesabınızı Silmek İçin 7 Neden

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Facebook’un aylık aktif 1.23 Milyar kullanıcısı bulunmakta. Kuruluşundaki amacı insanları birbirine bağlamak olan Facebook, son zamanlardaki veri skandalı olayları ile birlikte başı ağrımaya devam etmekte. Bu son olaylar da hepimizi içinde bulunduğumuz iletişim ve haberleşme biçiminin ne denli doğru ve güvenilir olduğu konusunda sorgulamaya itiyor.
Eğer siz de bu haberleri okuyup hesabını kapatmayı düşünenlerdenseniz, size hesabınızı kapatmanız için 7 neden sunuyorum.

1) Vakit kaybıdır.

Anasayfada yukarıdan aşağı gezinerek başkalarının paylaştığı yazıları, resimleri yaşadıkları hayatları incelerken aslında ne kadar vakit öldürdüğünüzün farkında mısınız? Her gün yapılan bu eylem belli bir sürenin sonunda çoğu kişide, gördükleri bir paylaşımı beğenme, yorum yapma zorunluluğu hissettikleri bir hastalığa dönüşmektedir. Facebook’a ayıracağınız zamanı kendinize ayırıp yeni bir hobi edinebilir ya da günlük işlerinize daha çok vakit ayırabilirsiniz.

2) Motivasyonunuzu düşürür.

Başkasının bitmek bilmeyen parti paylaşımlarını görmek kimilerinin kendilerini daha güvensiz hissetmesine neden oluyor. Kendi paylaşımlarının arkadaşlarınınki gibi “havalı” olmadığını düşünenler kendilerini ezilmiş hissedebiliyorlar. Unutmayın biraz gizli olmak hiç de kötü değil.

3) Gereksiz insanlar ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

Facebook’ta sahip olduğunuz arkadaş sayısına bir bakın. Kaç tanesi gerçekten iyi arkadaşınız? Ya da aldığınız arkadaşlık isteklerinin kaçı gerçek insanlar ya da gerçekten tanıdıklarınız? Facebook’ta sizinle ilgisi olmayan insanlarla arkadaş olduğunuzu itiraf edin.

4) İşe yaramaz bilgiler ile karşılaşırsınız.

Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak için gazete ya da dergi okumak olağan bir şeydir. Fakat bu aynı bilgilerin, trendlerin ve inovasyonların sürekli farklı kişilerce paylaşılması bambaşka bir meseledir. Facebook’u kapattıktan sonra bilgi kirliliğinden arınacaksınız.

5) İletişim becerinizi köreltir.

En son ne zaman gerçek hayatta arkadaşlarınızla, akrabalarınızla ya da meslektaşlarınızla vakit geçirdiniz? İletişim kurmamıza yardımcı olan sosyal medya yüzünden, gerçek iletişimi unutmaya başlıyoruz. Bu nedenle de evde, işte ya da herhangi bir yerde etkili iletişim kurmakta zorluk çekiyoruz.

6) Paylaşımlarınızı manipüle eder.

Facebook’un en büyük sorunlarından biri de insanın yaratıcılığını etkilemesidir. İstediğiniz her şeyi paylaşabilmenizi sağlayan bir sosyal medya sitesi olduğu söylense de daha fazla beğeni, yorum almak için paylaşımlarınızı ona göre seçmeye başlarsınız. Daha fazla beğeni almak için paylaşacağınız şeyleri seçerken daha çok çalışmanız ama aynı zamanda eğlenceli ve yaratıcı da olmanız gerekmektedir. Bu da size büyük bir vakit kaybı olarak geri döner.

7) Hayatınızı ele geçirebilir.

Facebook’un pazarlama stratejisi aslında oldukça açık. Web sitesinde olabildiğince fazla zaman geçirmenizi sağlamak. Facebook’ta daha havalı ve daha çok beğeni alan bir insan olmak için zaman harcıyorken, birçok insan aslında başka biri olmaya çalıştığının ve gerçek dünyadan ne kadar uzaklaştıklarının farkında olamıyor.
Aynı zaman ve enerjiyi sadece kendiniz olmak veya daha iyi bir birey olmaya harcamak mümkündür. Asıl soru şu, peki bunu neden denemiyorsunuz?

Yorumlar (1) Yorum Yap

Burak Palabıyık

14 günlük imha süresi de geçti, komple yok artık. hiç bir eksiklik hissetmiyorum :)

/