Son Günlerin Trend Uygulaması FaceApp’in Güvenliğinizi Tehdit Eden Kullanıcı Sözleşmesi

Son günlerde nereye baksak yaşlandırılmış insan fotoğrafı görüyoruz. Hem Playstore’da hem AppStore’da indirme rekorları kıran trend uygulama FaceApp, ne yazık ki kullanıcıların bazı haklarını ihlal ediyor gibi görünüyor.

Yüklediğiniz fotoğrafları yaşlandırma ve gençleştirme gibi özelliklere sahip olan eğlenceli uygulama FaceApp, güvenliğinizi tehdit edebilecek bazı özelliklere sahip.

Uygulama, kullandığı yapay zeka teknolojisi sayesinde fotoğraflardaki insanları gençleştirip yaşlandırabiliyor. Aynı zamanda karşı cins olsaydınız nasıl gözükeceğinizi de betimleyebiliyor.

Her ne kadar teknolojisi takdir edilesi olsa da, birçok kullanıcının dikkat etmediği ve güvenlik açığı yaratabilecek bir hizmet koşulları unsuru bulunuyor.

“Aşağıdaki lisans dışında, FaceApp ve sizin aranızda bulunan Kullanıcı İçeriği’ne ait tüm haklar size aittir. Dahası FaceApp, Hizmetler’de ya da Hizmetler aracılığıyla paylaştığınız hiçbir şeyin mülkiyetini talep etmez”

Diye başlayan açıklamanın devamında:

“(Bu anlaşmayı onaylayarak) FaceApp’e; şu an bilinen ya da daha sonradan üretilmiş herhangi bir medya formatında, sizin Kişisel İçeriğiniz ile ilişkili olan Kişisel İçeriğinizi kullanmak, kopyalamak, değiştirmek, adapte etmek, yayınlamak, çevirmek, türemiş çalışmalar yapmak, dağıtmak, kamuya yayınlamak gibi konularda sürekli, geri çevrilemez, özel olmayan, telifsiz, dünya çapında, tamamen ücretli, transfer edilebilir ve alt lisanslanabilir lisans verirsiniz. Hizmetleri kullanarak Kullanıcı İçeriğinin ticari olarak kullanılabileceğini kabul etmiş olursunuz. Ayrıca, FaceApp’in Kullanıcı İçeriğinizi ticari olarak kullanmasının size ya da Kişisel İçeriğiniz adına hareket etmeye yetkisi olan herhangi birine herhangi bir zarar vermeyeceğini de kabul edersiniz.”

Güvenliği tehdit eden nokta da tam burada başlıyor.

Özet olarak:

(Biraz Keanu övelim.)
Kısacası, FaceApp sahip olduğu kullanıcı lisansı sayesinde çektiğiniz fotoğrafları dilediği gibi kullanabilme hakkına sahip.
Yani kullanıcı sözleşmesini onaylayarak FaceApp’in fotoğraflarınızı kullanmasına izin vermiş oluyorsunuz.
Her şey bir tarafa, sözleşmede geçtiği üzere FaceApp’in fotoğraflarınızı kullanması sonucunda maddi, manevi ya da psikolojik herhangi bir zarar görürseniz, kullanıcı sözleşmesini imzaladığınız için kendinizi korumak için hiçbir hakka sahip olmuyorsunuz.
Son unsur olarak da depolamanın altı çizilmiş. Siz verilerinizi FaceApp üzerinden sildiğinizi düşünseniz de, FaceApp bu verileri depolama hakkına sahip.
Aynı şekilde kullanıcı sözleşmesini onaylayarak bunu da FaceApp’e devretmiş oldunuz.

Bahsi geçen kullanıcı sözleşmesi:

Yorumlar (0) Yorum Yap

/