l Evde Çalışırken Verimliliğinizi Kaybetmemenin 4 Yolu - CEOtudent

Evde Çalışırken Verimliliğinizi Kaybetmemenin 4 Yolu

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Mükemmel bir iş düzeni gibi görünüyor olabilir. İşten 10 dakika önce uyanmak, duş almak ve giyinmek için endişelenmemek, ve tabiki de sabah trafiği derdinin olmaması. Evde çalışmanın getirdiği konfor, çok kolay dikkat dağılmasına ve önemli görevlerin aksamasına neden olabiliyor.

Evinizdeki konforlu ortama kapılıp dikkatiniz dağılmadan nasıl verimli olabilirsiniz?

Evimde verimli çalışabilmek için kendimi çok sıkı bir şekilde yetiştiriyorum. Aşağıda verimli kalmama yardım eden 4 yöntemi sizlerle paylaştım.

1) Erken kalkın.

İşe son dakikada kalkmak cezbedici olabilir, sonuçta kim uyuyabildiği kadar uyumak istemez ki? Ancak vücudun tamamen uyanarak en iyi konsantrasyon seviyesine ulaşmasının 2 saat sürdüğünü biliyor muydunuz?

Evde Çalışırken Verimliliğinizi Kaybetmemenin 4 Yolu 1

Yataktan kalktığınız anda vücudunuzda yüksek seviyede bulunan melatonin oranı sabah sersemliğinin asıl sebebi. Zihninize ve bedeninize uyanması için yeterli zamanı vermeden hemen işe başlarsanız verimliliğiniz düşebilir. Ofis ortamında daha verimli olmamızın nedenlerinden biri de ev ve iş arasında zamana sürekli dikkat etmemiz ve bizi ayık tutması. Çözüm? Erken uyanmayı öğrenin. Her gün alarmı kapatıp uyanabilmenizi sağlayacak , güne güzel bir başlangıç yapmak için kendinizi motive edecek ve teşvik edecek bir ödül koyun. Benim motivasyonum ise antrenman. İdmanlarımı akşam saatlerinde yapmaktansa sabah yapmayı seviyorum. Eğer işe gitmeden önce idman yapacaksam, en az 2 saat daha önce kalkmam gerekiyor. İş arkadaşım ise her sabah saat 5’de uyanıp kahvaltısını hazırlıyor ve evini temizliyor. Konu şu ki, sabahları kendiniz için bir şeyler yapmak için zaman ayırın. Böylelikle çalışma vakti geldiğinde kendi işinizi bir kenara bırakıp işinizi tamamlamak için daha dikkatli bir şekilde odaklanabilirsiniz.

Alarmını ertelemeden uyananların neden başarılı olduğuyla ilgili bir diğer içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.


2) Gününüzü planlayın.

Sık sık ne yapmam gerektiğini unutuyorum. Genelde yapacağım işlerin ne kadar çok olduğunun farkındayım fakat her nedense hiçbir zaman zihnimde sıraya koyup düzenleyemiyorum. Sonuç olarak her yönüyle çok sıkı günlük bir planı uygulamaya mecbur kaldım. Size önerim gününüzün her dakikasının nasıl olacağını yazmanız. Şahsen ben yapılacaklar listesi oluşturuyorum.

Evde Çalışırken Verimliliğinizi Kaybetmemenin 4 Yolu 2

Kullanmayı en sevdiğim uygulamalardan biri Pomodoro Timer. Chrome eklentisi olan bu uygulama, işlerinizi planlayarak tamamlamanız için size belirli bir süre veriyor. Her bir iş için 25 dakikalık süre otomatik olarak ekleniyor. Neden mi? Çünkü kısa aralıklarla çalışıp 5 dakikalık küçük aralar vermek, dikkatinizi üst seviyede tutmanıza yardımcı oluyor. Nasıl? Zihninizi yormadan daha yoğun çalışmanızı sağlıyor. Böylece internette boş dolaşarak zaman öldürme süreniz de kısalıyor.

Dinlenme sürelerinizi planladığınızda, 5 dakika içinde nasıl zaman harcayacağınızı düşünmektense gerçekten rahatlama fırsatını elde edeceksiniz. Daha uzun süre mi çalışmak istiyorsunuz? Çok güzel! Dinlenme sürenizi uzatın ve dışarı yürüyüşe çıkın. Evinizden uzaklaşmanın getirdiği o rahatlamayı hissedin.


3) Yatarak çalışmayın.

Yatarak çalışmaya bayılıyorum. Yayılıp rahatlayabiliyorum. Fakat sorun şu ki bazen fazla rahat oluyor. Bir de şöyle düşünün, çok yorucu bir günün ardından eve geldiğinizde yaptığınız ilk şey nedir? Çoğumuzun yaptığı iş birkaç dakika kanepede oturup biraz dinlenmektir. Çünkü bu özel mobilya ile iletişime geçiş biçimimiz eşyanın doğası gereği iş yapmak için değildir ve kanepede verimli çalışma mantığını öğrenmenin kendi zorlukları vardır. Sonuç olarak kanepe sık sık, uzandığımız, kitap okuduğumuz, televizyon seyrettiğimiz ve yemek yediğimiz bir yer aslında.

Evde Çalışırken Verimliliğinizi Kaybetmemenin 4 Yolu 3

Bunun yerine , yalnızca çalışmak için ayrılmış bir yer belirlemeniz gerekli. Eğer evden çalışıyorsanız ve ayrı bir alanınız ya da ofisiniz yoksa en azından ayrı bir masanız olmalı. Verimliliğin büyük bir kısmı odaklanmış zihin ile başlar.


4) İş sonrası için plan yapın.

Evde çalışmanın yan etkilerinden biri ise sizi çok çabuk bir şekilde asosyal biri haline getirebilir. Bunu kendim tecrübe ettim. İş sonrası için plan yapmaya çalışın. Haftanın her günü dışarı çıkıp partilere gitmenize gerek yok ama evden çıkmak için bir sebebiniz olsun. Spora gidin, yürüyüşe çıkın. Bir film günü düzenleyin, arkadaşlarınızla akşam yemeğine gidin ve bir şeyler içmek gidin. Tekrar söylüyorum, bu planları yapmak iş zamanınızla dinlenme zamanınızı ayırmanıza yardım edecektir.

Evde Çalışırken Verimliliğinizi Kaybetmemenin 4 Yolu 4

Venngage infographics Pazarlama Müdürü Nadya Khoja’nın yazısından tarafımızca Türkçe’ye çevirilmiştir.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/