Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

En Yüksek Faiz Veren Banka 2020

En Yüksek Faiz Veren Banka 2020

En yüksek faiz veren bankalar 2020

18 Ocak 2020

2020 evde bakım maaşı nasıl alınır? ✅ Evde bakım maaşı başvurusu ✅ Evde bakım maaşı şartları bu sayfada yer almaktadır. Devletimizin vatandaşlara sunmuş olduğu sosyal yardımlar arasında yer alan evde bakım maaşı bir çok kişiye maddi açıdan destek olmaktadır. Yaşlı ve engellilerin bakımlarının yapılması için belirli miktarda devletimiz sosyal imkanlar çerçevesinde maaş vermektedir. Bu maaşın nasıl alınacağını ve ne kadar olduğunu, maaş alma şartlarını ve gereken tüm detayları konumuzda bulabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı almak istiyorsanız başvuruyu “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” tüm il ve ilçelerde yer alan merkezlerine yapabilirsiniz. Başvuruyu hasta olan kişinin yerine aile bireylerinden bir kişi de yapabilir.

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Aile içerisinde ister ek gelir, ister resmi gelir her ne olursa olsun tüm gelirlerin toplamı esas alınarak, aile içerisinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir miktarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden az olan bakıma muhtaç olan engellilere, engelli kişinin bakımına destek olmak amacıyla verilen bir sosyal yardım türüdür.

Evde Bakım Yardımı için Engel Oranı Kaç Olmalı?

Sağlık Bakanlığı kurumlarınca belirlenen yetkili olan hastanelerden alınacak olan engelli sağlık kurulu raporunda engel oranı en az %50 ve “Ağır Engelli” ibaresi ile “evet” olarak işaretlenmiş olması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra genellikle 30 gün içerisinde başvurular incelenerek karara bağlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MADDİ YARDIM YAPAN KİŞİLER

Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatar?

Evde bakım yardımı her ayın 15’i ile 31’i arasında PTT hesaplarına yatmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Şartları

2020 yılında evde bakım aylığından faydalanmak istiyorsanız, aşağıda yer alan şartları yerine getiriyor olmanız gerekmekte. Aşağıda yer alan şartlar size uyuyorsa siz de başvuru yaptıktan sonra maaştan yararlanabilirsiniz.

“Aile Gelir Kriterine Uyacak”

Evde bakım maaşından yararlanabilmeniz için aranan ilk şart ailenin gelir kriterine uymasıdır. İkamet belgesine göre nüfus kaydına bakılarak o evde ikamet ettiği görülen aile bireylerinin ortalama geliri hesaplanmaktadır. Bu bağlamda asgari ücretin üçte ikisinden fazla ailenin kişi başı geliri bulunuyorsa evde bakım maaşı alınamaz. Yeni bir örnek verecek olursak; 4 kişilik bir ailede kişi başı düşen AGİ yani asgari geçim indirimi 2020 yılında 967 TL’dir. Bunu da 4 ile çarpacak olursak ailenin toplam gelirinin 3.340 TL’den fazla olmaması gerekiyor.

“Hastanın Bakıma Muhtaç Olması”

Evde bakım maaşını alabilmek için aranan diğer şart ise hastanın bakıma muhtaç ve kendi ihtiyaçlarını gideremiyor durumda olması gerekmektedir. Kişinin engelli olmasına rağmen kendi kendini idare edebilmesi ile muhtaç aylığı alınamaz. Muhtaç aylığını alabilmek için kişinin engel raporunda “ağır engelli” ibaresinin olması ve bakıma muhtaç olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişinin SGK gibi kurumlardan maaş almaması da aranan diğer şarttır.

Sizler için devletimizin sunmuş olduğu maddi sosyal yardımlaşmaları sitemizde yayınlamaya devam ediyoruz. Siz de bu sayfamız üzerinden evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilir, başvuru şartlarını ve sık sorulan soruları bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

İlgili sayfa: Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

https://ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/evde-bakim-yardimi/

https://www.kredibankalar.com/maddi-yardim/evde-bakim-maasi

Yorumlar (0) Yorum Yap

/