Evcil Hayvan Diye Kaya Satarak Milyoner Olan Adam

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Gary Ross Dahl reklam yazarlığı yaparak geçiniyordu. Sonrasında hayatını değiştiren o mükemmel evcil hayvanı icat etti. Bir kaya. Kir yok, alerji yok, çaba yok, basit. Ayrıca çok da iyi ölü taklidi yapıyorlardı. Dahl’ın evcil kayaları 1970lerin çok para kazandıran pop kültür felsefesinin kilit yeniliği oldu ve on yıllar boyunca ilgi çekmeye devam etti. Peki Dahl bu fikri nasıl buldu ve hayata geçirdi?
Bir gün bir barda içki içerken etrafındaki insanların evcil hayvan bakımının ne kadar zor olduğundan bahsettiklerini duydu. Evcil hayvanları beslemek, temizlemek, yürüyüşe çıkarmak gibi bir çok şeyden yakınıyorlardı. Zeki ve munzır bir girişimci olan Dahl, etrafındakilere kendisinin evcil hayvanıyla bu tarz sorunları olmadığını söyleyerek ilgileri üzerine topladı ve sözlerine “Benim evcil kayam var.” şeklinde devam etti.
Tepkilerin olumlu olduğunu gören Gary bu fikir ile bir iş kurmak için kendisine iki adet yatırımcı buldu ve bir kutu plaj kayası aldı. Artık tek yapması gereken bu kayaları süslü ambalajlar ile ederinden fazlasına satmaktı. Evcil kayaları için yaptığı ideal ambalajda hayvanın nefes alması için delikler bulunuyordu ve kaya yumuşak talaş yatağına yerleştirilmişti. Kutuya bir de evcil hayvanının bakımı ve eğitimi için bir kılavuz eklemeyi unutmadı.

“Evcil Kaya’nız yıllarca sadık bir dost ve arkadaş olacaktır. “

“Kayayı kutudan çıkardığınızda kaya heyecanlı görünürse, onu gazetenin üzerine yerleştirin. Kaya, bu kağıdın ne olduğunu anlar ve başka herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Siz onu alana kadar kağıdın üstünde kalmaya devam eder. Garip eğitim aşamasını aştıktan sonra kayanız olgunlaşarak sadık, itaatkâr, sevgi dolu bir evcil hayvan olacaktır ve hayattaki tek amacı istediğiniz zaman yanınızda olmak ve istemediğinizde gidip uzanmaktır.” 
Pazarlama konusunda da yetenekli olması onun milyonlar kazanmasını sağladı. Ayrıca evcil kayalar piyasaya sürüldüğünde Vietnam Savaşı yeni bitmişti ve insanların gülmeye ihtiyacı vardı. Dahl, insanların evcil kayaları eğlenceli bulduğu için tercih ettiklerini, herkesin gülmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor.

“Çok sıkılmış bir halk için bir espri anlayışı paketledim.”

Piyasaya çıkmasından birkaç ay kadar sonra tanesi 3.95 dolardan 1.5 milyon tane satılan kayalara talep inanılmaz derecede yüksekti. 2011 yılındaki bir röportajında Dahl: “İki kulağımda da telefon vardı. Halkla ilişkiler uzmanıma benim taklidimi yaparak telefonları cevaplamasını öğrettim.” diyerek ne kadar yoğun olduklarını anlatıyor. Bu yüksek satışlar sayesinde kendisi havuzlu bir eve taşındı ve son model bir Mercedes satın aldı.
Ne yazık ki bu basit ve kazandıran fikir aynı zamanda taklit edilebilir bir fikirdi ve kutuda kaya satan kişiler ortaya çıkmaya başladı. İşler sıkıntıya girmeye başladı ve 70’li yılların sonunda yatırımcıları tarafından dava edilerek yüksek rakamlar ödemek zorunda kaldı. 1988 yılında bir röportajında hayatının bu işi yapmasaydı daha kolay olabileceğini söyleyen Dahl’a eşi şu sözlerle destek oluyor:

“Zamanla, insanlar ona tuhaf fikirlerle geldiler ve kendisi için yaptığı şeyi onlar için de yapmasını istediler. Ve çoğu zaman bu fikirler gerçekten çok aptalcaydı.”

Ne olursa olsun Gary Ross Dahl’ın bu muhteşem Evcil Kaya (Pet Rock) fikri yıllarca ilgi çekmeye devam etti, hatta bazı film sahnelerinde bile kullanıldı.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (1) Yorum Yap

Şefika Karaçocuk

İyi fikir, çok iyi :)

/