Euroleague Fatihi Obradovic’ten 6 Liderlik Dersi

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Zeljko Obradovic ismi, basketbolu takip edenlerin sıklıkla duyduğu bir isim. Fenerbahçe’nin başında bulunan ve başarılarla dolu kariyeriyle rakiplerine korku salan koç Obradovic, rakibi olsun olmasın herkes tarafından saygı duyulan bir isim. Rakipleri, ona ne kadar sinirlense de ona saygı duymaktan kendini alamıyor.

Başarılarına son olarak Fenerbahçe’ye Eurolegue şampiyonluğu kazandıran koç Obradovic, görev yaptığı her takımda, liderlik sanatının destanını yazıyor. Oyuncularıyla, ekibiyle, yönetimiyle ve taraftarıyla her zaman iyi anlaşan ve herkes tarafından sevilen Obradovic’in liderliğinin sırlarına biraz yakından bakalım.


1) Sorun çözmek, onun için çocuk oyuncağı.

Büyük stres içeren bir işi var Obradovic’in. Kendisine bağlı olmayan sorunlarla mücadele etmek zorunda. Oyuncularının performansı/sakatlığı, hakem hataları ve maç içerisinde başına gelen onlarca engele rağmen Obradovic, her sorunun üstesinden gelmeyi başarıyor. Ortalıkta bir sorun olduğunu hissettirmeden, büyük ustalıkla hepsini teker teker çözüyor.


2) Ekip olmak, onun için çok önemli.

Obradovic için takımı ve teknik heyetinin birliği çok önemli. Herkesin sistemin bir parçası olması ve buna göre hareket etmesi, Obradovic’in öncelikleri arasında yer alıyor. Kimi zaman bir oyuncusu, çok sayı atmasına rağmen takım oyununa uymuyorsa hiç düşünmeden onu kenara alabiliyor. Onun için başarı bireysel değil, takım halinde kazanılan bir şey.


3) Çok çalışmak, onun için bir standart.

Yılların tecrübesine ve kazandığı kupalara hiç aldırmadan her daim çalışıyor Obradovic. Kendisini basketbola adadığını ifade ediyor. Oyuncularının günde sekiz saat civarında çalışmalarını isteyen koç, antrenmanlara herkesten önce gelir ve herkes gittikten sonra dahi çalışmaya devam eder. Başarısını, çok çalışmaya borçlu olduğunu sık sık dile getirir.


4) Hiç vazgeçmemek, onun için başarının altın anahtarı.

Obradovic, durum ne olursa olsun asla vazgeçmemeye yemin etmiş bir koç. Takım ne durumda olursa olsun her an mücadele etmeli ve galibiyete uzanmalı. Fark ister takımın lehine 20 sayı olsun, ister aleyhine 20 sayı olsun, Obradovic her an takımı ayakta tutmak ve son topa kadar oynamak için motive ediyor.

Herhangi bir müsabakada ikinci olmak için gelmedim.

Zeljko Obradovic


5) Başarıyı takdir etmek, onun için olmazsa olmaz.

Takım oyununa inandığını belirttiğimiz Obradovic, her zaman adil olmaya özen gösterir. Bir oyuncu, kendisine verilen görevi başarıyla yerine getiriyorsa Obradovic bu oyuncuyu alkışlamaktan asla vazgeçmez. Motivasyon konusunda takımda ve taraftarda her zaman dinamo etkisi yaratan koç, her an başarıya inanıyor. Oyuncularını da inandırmak için elinden geleni yapıyor. Başarılı oyuncuyu takdir etmek ve hakkını vermek, Obradovic’in en iyi yaptığı işlerden birisi. Basın toplantısında oyuncularından övgüyle bahsettiğini sık sık duyabilirsiniz.


6) Strateji oluşturmak, onun için başarının altyapısı.

Obradovic, basketbol konusunda bir akıl ustası. Her maçı, önceden sıkı bir şekilde analiz ettikten sonra maç için stratejileri detaylı bir şekilde oluşturuyor. Taktik zekası, onu diğer koçlardan ayıran temel özelliklerinden birisi. Öngörüleri, onu maç içerisinde karşısına çıkabilecek engelleri göz önüne alarak hamlelerini hazırlamasına yardımcı oluyor.


Zeljko Obradovic’in liderliğinde, Avrupa’nın en büyük basketbol kupasını ülkemize getiren Fenerbahçe’yi tebrik ederiz!

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/