l Eski Nükleer Santral Çalışanı, Chernobyl'i İzledikten Sonra İntihar Etti - CEOtudent

Eski Nükleer Santral Çalışanı, Chernobyl’i İzledikten Sonra İntihar Etti

Yayınladığı günden bu yana büyük bir etki yaratan Chernobyl, 6 bölümde nükleer reaktörün patlayış hikayesini bütünüyle anlatıyor.
Eskiden reaktörde çalışan Nagashibay Zhusupov’in, diziyi gözyaşları içinde izlediği ve yaşadığı acıya dayanamayıp intihar ettiği söyleniyor.

1986 yılında gerçekleşen olayları çarpıcı bir gerçeklikle anlatan dizi o kadar etkileyici sahneler barındırıyordu ki, faciaya tanık olanlar olayları adeta tekrar yaşıyordu.

Eski Nükleer Santral Çalışanı, Chernobyl'i İzledikten Sonra İntihar Etti 1

Olayların yaşandığı sırada orada olan bir kişi de Çernobil Nükleer Santrali’nde likidatör olarak çalışan Nagashibay Zhusupov’du.

Eski Nükleer Santral Çalışanı, Chernobyl'i İzledikten Sonra İntihar Etti 2
Diziyi izlemesinin ardından yaşadığı anıları tekrar yaşıyormuş hissine kapılan  Zhusupov, kızının açıklamalarına göre yaşanan olayları sindirmekte hala zorluk çekiyordu ve yaşadığı olayların içinde bıraktığı öfkeye dayanamadı.
Facia sonrası hayatta kalan kahraman, diziyi izledikten sonra yaşamına son verdi.

Nagashibay Zhusupov, faciadan sonra çok zor şartlar altında yaşamını idame ettirdi.

Eski Nükleer Santral Çalışanı, Chernobyl'i İzledikten Sonra İntihar Etti 3
Facianın gerçekleştiği dönemde 5 çocuğu ve eşiyle beraber fakirliğin eşiğine gelmişlerdi.
Sovyet hükumetinin kazazedelere sağladığı konut hizmetini reddeden Nagashibay ve ailesi , 10 yıl boyunca yoksulluğun pençesinde yaşadı.
1991 yılından sonra SSCB’nin de dağılmasıyla birlikte Kazakistan’a yerleşen Nagashibay, burada da nükleer reaktörler için saha görevlisi olarak çalıştı (Olayla ilgili görseller).
Sovyetler Semipalatinsk Test Sahası olarak bilinen bu bölgede, 450’den fazla nükleer silah denemesi yapıldı.

25 yaşındaki kızı, babasının diziyi gözyaşları içinde izlediğini söyledi.

Eski Nükleer Santral Çalışanı, Chernobyl'i İzledikten Sonra İntihar Etti 4
Kızı, babasının intiharından hemen önce diziyi bitirdiğinin de altını çizdi. Yalnızca 6 saat içinde geçmişindeki en karanlık anıların yarattığı travmayı tekrar yaşayan Zhusupov, bu acılara dayanamadı.

“Bütün fedakarlıklarının ardından, yetkililerin kendisini görmezden gelmesine dayanamayıp intihar ettiğini düşünüyoruz.”

Faciaya tanık olan neredeyse herkes eski Sovyet ülkeleri olan Ukrayna, Belarus, Rusya ve Kazakistan hükümetleri tarafından emekli olarak tanınıyorlar. Ancak Zhusupov, gibi istisnai durumların da söz konusu olduğunu unutmamak gerek.
Zhusupov’un tıpkı diğer kazazedelerde görüldüğü gibi ani bayılma nöbetleri, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi sorunlarla mücadele ettiği biliniyordu. Kazakistan hükümetinden aldığı emekli maaşı ise haftalık 35 pound, yani sadece 248 TL idi.

Kaynak: 1, 2, 3
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/