Eski bir Google Mühendisi “Yapay Zeka Tanrısı” yaratmak istiyor

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

30 Eylül 2017

Adı kötüye çıkmış Eski bir Google Mühendisi Lewandowski, “Yapay Zeka Tanrısı” yaratmak istiyor.

Eski Google ve Uber mühendisi Anthony Levandowski, şuan yapay zekayı tanımlamak isteyen ve “Uzay Araştırması Uzmanı” raporlarında yeni bir profili olan “Geleceğin Yolu” olarak adlandırılan bir dini kuruluşun başında.
Levandowski, şu anda Uber Technologies Inc. ile Google’ın kardeş şirketi olan ve otonom araçlar üzerine çalışan Waymo arasındaki ticaret savaşında devam eden mahkemede bazı karışıklıklar yaşıyor. 
Ancak Wired dergisi, Levandowski’nin, şimdi, mülkiyetle ilgili bilgileri Uber’a teslim etmekle suçlandığı davanın sonucundan endişe duyarken, Google’dan ayrılmasından öncesinde ve sonrasın bir yapay zeka tanrısı yaratmaya odaklandığını da belirtti.
Levandowski, “Geleceğin Yolu” adındaki dini grubun Eylül 2015’te kurulduğunu, Wired dergisine verdiği reportajda, “yapay zekaya dayanan bir Tanrının varlığını geliştirmek için” yollar bulmaya çalıştığını bildirdi. 
Dergi, Kaliforniya merkezli dini organizasyonun üye sayısını açıklamadı veya Wired’in yorum talebinde bulunmadığını söyledi.
“Geleceğin Yolu, kar amacı gütmeyen dini bir şirket olarak, İç Hukuk Hizmetine her yıl sunması gereken formlara yönelik taleplere, henüz olumlu yanıt vermedi (ve kamuya açık hale getirildi)” diye belirtiliyor.
Bununla birlikte, Kaliforniya’da bulunan belgeler, Levandowski’nin Geleceğin Yolu’nun CEO’su ve Başkanı olduğunu gösteriyor ve “Tanrı’nın varlığının anlaşılması ve ona ibadet edilmesi; toplumun iyileşmesine, katkıda bulunması amaçlanıyor” dedi.
Bu, daha önce Levandowski ile birlikte çalışan ve Wired dergisine, Yapay zeka ile geleceğin nasıl görüneceğine dair kişisel görüşlerini söyleyen 510 Systems’deki eski bir mühendis için şaşırtıcı olmayan bir haber.
İsmi açıklanmayan mühendis, Wired dergisine “Dünyayı ele geçiren robotlar hakkında gerçekten garip bir motivasyona sahipti Levandwoski – askeri anlamda istila etmek gibi” dedi.
“Dünyayı kontrol edebilmeyi istiyordu o, robotlar bunu yapmanın yoluydu. Bir adada yeni bir ülke kurmaktan bahsetti. Oldukça vahşi ve tüyler ürpertici şeylerden bahsetti.” 

“Tanrı bir Bottur ve Anthony Levandowski Resul’üdür”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/