Engelli Bireyler İçin Düşünülmüş Arkadaşlık Uygulaması: Glimmer

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Engelli bireylerin kendilerini daha rahat hissetmelerini hedefleyerek rakiplerine şeffaflığıyla fark atan Glimmer, aslında bir çöpçatanlık uygulaması. Bu konuya yaklaşımından da anlayabileceğimiz üzere Glimmer, internetteki “sola kaydır, sağa kaydır” anlayışını eleştiren bir yapıya sahip olmasıyla da dikkat çekiyor.

“Engelli kişiler üzerinden prim mi yapılıyor?” sorusunu akıllara getiriyor olsa da aslında Glimmer’ın kuruluş hikayesi uygulamanın iyi niyetini ortaya koyuyor. Bilişsel engelleri olan erkek kardeşinden ilham alan Glimmer’ın kurucusu Geoffrey Anderson, bu konuda bir şeyler yapması gerektiğine karar vermiş ve harekete geçmiş. Kardeşi önceleri Tinder vb. gibi uygulamaları da kullanmış ama bu tip uygulamalarda insanların engelleri olduğunu söylerken kendilerini rahat hissetmiyor olmalarını bir sorun olarak görüyormuş.Popüler arkadaşlık uygulamalarında profiller genellikle yüzeysel olduğu için engelli bireylerin kendini tam ifade edemediğini düşünen Anderson, bu noktada Glimmer’ı devreye sokmuş. Glimmer, “Dış görünümün ötesine geçin, kullanıcılarla ilgi alanları ve yaşam biçimleri üzerinden bağlantı kurun.” mantığıyla kullanıcılara sesleniyor. Uygulama kullanıcıları tercih ederlerse rahatlıkla profillerine engellerini ekleyebiliyorlar. Genelleme yapılacak olursa Glimmer, insanların tüm şeffaflığıyla her şeyden rahatlıkla konuşmasını sağlayan bir platform olarak yola çıkmış. Sahip oldukları bu şeffaflığın da kullanıcılarının psikolojisi üstünde oldukça olumlu etkiler yaratacağı ön görülüyor.

Uygulamanın güzel bir başka yanı da büyüme aşamasına geçtikleri andan sonra ekiplerinde engelli bireylere geniş oranda yer verecek olmaları. Gelecek planları hakkında Anderson, “Glimmer’ın misyonu, engelliliğin teknolojide ve başka yerlerde yaşama dahil edilmesinin öncü bir örneği olmaktır.” şeklinde söz ediyor. Glimmer uygulamasını iOS ve Android cihazlarda bulabilirsiniz.

[button color=”grey” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://itunes.apple.com/us/app/glimmer-app/id1084631543?mt=8″]Glimmer – App Store[/button] [button color=”green” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glimmer”]Glimmer – Google Play [/button]

Yorumlar (0) Yorum Yap

/