l Engel Tanımayan Dağcı: Mustafa Kılıçarslan Koltuk Değnekleri Ile Zirveye Çıkıyor - CEOtudent

Engel Tanımayan Dağcı: Mustafa Kılıçarslan Koltuk Değnekleri ile Zirveye Çıkıyor

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

57 yaşındaki Mustafa Kılıçarslan Kayseri’de yaşayan bir avukat. Doğduktan kısa bir süre sonra geçirdiği çocuk felci sebebiyle de sağ bacağını kullanamıyor ve yıllardır koltuk değnekleri ile hayatına devam ediyor. Fakat onun hikayesi sadece bundan ibaret değil. O, hikayeye ayak uyduranlardan değil, hikayesini baştan yazan içimizden biri…
Engel Tanımayan Dağcı: Mustafa Kılıçarslan Koltuk Değnekleri ile Zirveye Çıkıyor 1
Engeli sadece bacağı değil ne yazık ki toplum da olmuş çoğu zaman. Ortaokuldan sonra öğretmenlik lisesini kazanan Kılıçarslan, öğretmenin her koşulda görevini yapabilmesi şartı sebebiyle okula kabul edilmedi ve eğitimine düz lisede devam etti. Üniversitede ise hukuk okudu ve hayata bir avukat olarak atıldı.
Başarılı bir eğitim ve iş hayatı geçiren Mustafa Kılıçarslan azmini ve hayata olan sevgisini birleştirerek başarılarına yenilerini ekledi. Engellerini aştı ve 30’a yakın dağa tırmandı. Doğa sporlarına her zaman merakı olduğunu hatta küçükken köyde çalışarak kollarını güçlendiren dağcı Kılıçarslan, 2 kez Ağrı Dağı’nın zirvesine ve 16 kez de Erciyes Dağı’nın zirvesine tırmanış gerçekleştirdiğini söylüyor.
Engel Tanımayan Dağcı: Mustafa Kılıçarslan Koltuk Değnekleri ile Zirveye Çıkıyor 2
Doktoru, bacağına aşırı yüklenmesinin bel kemiğine zarar vereceğini söylediyse de Mustafa Kılıçarslan’a dinletemedi. Engelsiz dağcı, ilk olarak günde 5 kilometreyle başladığı yürüyüşlerini 50 kilometreye kadar çıkardı. Sıra dağlara tırmanmaya gelmişti fakat bacağı dışında bir engeli daha vardı ona göre: sigara. Sigarayı da bıraktıktan sonra zirve yürüyüşleri kaçınılmaz oldu onun için.
Engelsiz Dağcı Mustafa Kılıçarslan’ın şimdi ki hedefi ise Everest’in zirvesine çıkmak. Hedefini şu sözleriyle dile getiriyor:
Engel Tanımayan Dağcı: Mustafa Kılıçarslan Koltuk Değnekleri ile Zirveye Çıkıyor 3

“Bundan sonraki hedefim Everest. Sponsor bulabilirsem Everest’e tırmanmak istiyorum. Bunun için kendimi hazır hissediyorum. Türkiye’den engelli birisi bunu yapmadı. Ben bu konuda ilk olmak istiyorum.”

Yorumlar (1) Yorum Yap

gozde

üyeliğimi nasılipital ederim bilen biri varsa yardımcı olabilir mi üyelik ayarlarında üyeliği iptal et diye bir buton yok

/