Editör @ceotudent
13 Mart 2017
Endüstrinin Geleceğinde Vazgeçilmez Olmaya Aday IoT Girişimi: TARSUS Inc. [Röportaj]

Endüstriyel veri toplama ve analiz sistemleri ile Endüstri 4.0 dönüşümünü kolaylaştırmak ve sanayilerde verimliliği artırmak amacıyla ortaya çıkan ve İTÜ Çekirdek girişimlerinden olan TARSUS Inc.'in kurucusu Yağmur Burak Yaldız ile ilk ürünler TARS üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.


TARS ne kadar zamanda ortaya çıktı?

TARS projesi Mayıs 2016 da başladı fakat benim bu sektörde ki geçmişim 2008 yılına dayanıyor.


TARS ekibi kimlerden oluşuyor?

Her biri konularında uzman 10 kişinin çalışmakta olduğu bu projede, iş geliştirme ve yönetimde Yalın Erden , Merih Gencay İrey, Beril Keskinler , Coşkun Aydoğan, Melek Demiray yer alıyor. Yazılım ve donanım geliştirmede ise Berkay Atatop, Yalvaç Top, Gürbüz Demiroğlu, Hamza Ali Taş, Mert Deniz Polat, Ozan Kazancı yer alıyor.


TARS kimlere nasıl fayda sağlayacak?

Endüstrilerde operasyon sorumlularının ve yöneticilerinin veri toplama ve analiz işlemlerini kolaylaştıracak. Böylece verimlilik artacak, iş güvenliği sorunları azalacak, insansız süreçlerle hatalar azalacak.


TARS’ı oluştururken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

Finansal destek arayışımız en zorlu süreçlerimizden bir tanesiydi. Bununla beraber, müşterilerin düşük entelektüel bilgi birikimi, nitelikli takım oluşturma zorluğu, gümrükte yaşanan nedensiz gecikme ve takılmalar da TARS’ın gelişimini yavaşlatan etkenler oldu.


TARS’ı oluştururken ne tür imkanlardan faydalandınız?

İTÜ Çekirdek bünyesinde var olmak bize birçok imkan sağladı. Bunlardan en önemlisi, bir girişim projesinin ticarileştirilmesi için gerekli olan bilgi birikimi ve alt yapı konusunda destek olmasıydı. Girişimimizin erken aşamasında aldığımız bu destekler sayesinde çok daha hızlı ilerleme kaydettik.


TARS’ın sizin için zirvesi nedir?

TARS’ın zirvesi bizim için otonom sanayilerin alt yapısında vazgeçilmez bir unsur olmasıdır.


Rakiplerden farkınız nedir?

TARS’ın diğer ürünlerden ayrıldığı en önemli nokta düşük güç tüketimi. TARS kolay kullanımı ve uzun batarya ömrüyle, uzaktan ölçüm gerektiren noktalarda, özellikle elektriğin ulaşmadığı ve iş güvenliği açısından tehlike arz edebilecek bölgelerde sorunlara çözüm getiriyor. Kurulumu ve kullanımı herkesin kolayca yapabileceği şekilde olan TARS, toplanan verileri yapay zekayla işleyerek anlamlı sonuçların elde edilmesini sağlıyor.


Hedefleriniz nelerdir?

Sadece Türkiye pazarında değil dünya çapında endüstriyel IoT sektörünü domine edip pozitif bilimler alanında insanlığa faydalı teknolojiler geliştirmek istiyoruz.


Yeni ekip arkadaşları arıyor musunuz?

Şu an için hem teknik hem de iş geliştirme tarafında oturmuş bir ekibimiz var. Ancak sizlerin de tecrübeli olduğu metin yazarlığı konusunda bir takım arkadaşı arıyoruz.

Ayrıca TARSUS Inc.'nin diğer tüm ilanlarına ve iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Ekosistem içerisinde kaliteli içeriğiyle öne çıkan CEOtudent ekibine bu röportaj için çok teşekkür ediyorum. :)

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

1
Talent Summit 2020

arrow_upward