ENDÜSTRİNİN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI

27 Temmuz 2017

Safiye cakici

Safiye cakici

Türkiye Genclik Konseyi Gazetesi İÇERİK EDİTÖRÜ batakdeniz halkla ilişkiler ve reklam & basın yayın medya Likya tv hakla ilişkiler basın yayın İnsanKaynakları&NeşetErtaş & www.batıakdeniz.com

Endüstriyel faaliyetlerin  ekonomi üzerinde  yıllardan hatta ilk çağlardan bu yana etkisi  var. İlk çağda insanlar odun parçasını sürterek ateşi  bulmasıyla başlayan serüven günümüze kadar uzanmıştır.Endüstri insanoğlunun temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı  ham maddeleri  eşya haline getirebildiği işlerin tamamıdır.
  Burada bir üretim söz konusudur.Bu işleri belli düzen içerisinde uygulayana  sanayici denir. Sanayici olmanın altın kuralı kendi kazancıyla yatırım yapmaktır.Etkiler bu noktada başlar.Buradaki üretim ve yönetim yatırımla beraber kalkınma ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya başlar .Endüstri  her alanda kendini ispat etmiştir ülkemizde.Türkiye toprak bakımından oldukça zengin bir ülkedir. ve zonal azonal İntrazonal olmak üzere üçe ayrılır.Tarım alanında özellikle ülkemiz bulunduğu konum itibariyle eşsiz zenginlikte bir ülkedir.ithalat ve ihracat alanında  yapılan bütün  çalışmalar kazanımların temel kaynağı olan bu topraklar ham madde diyecek olursak bu topraklar.Tarih boyunca bu alanda pek çok devrim yapılmıştır.Ancak bunların en önemlisi 18.asrın sonlarına doğru yapılan sanayi devrimidir.
    
Yukarıda geniş bir tanım yaptıktan sonra bu etkiyi sağlamak adına hangi kaynakları kullanacağız ? nerelerden elde edebiliriz. Bizim bu etkideki rolümüz nedir? Kısaca bahsedip  Endüstri alanında neler yaptığımıza da değinelim.  Topraklarımız başta olmak üzere bu topraklar üzerinde yetiştirilen ürünlerimiz bitkilerimiz kök boya toprakta bir bakıma kendi imal ettiği  bitkilerden ;  buğday nohut daha uzun bir yelpazede bulunan bu ürünlerimiz endüstriyel alanda katkı sağlamış zenginliklerdir.Anadolu tarihine baktığımızda her alanda ülkemiz  üretim yapmıştır.İmkan ya da imkansızlık dahilinde  en kötü şartlarda da olsa ülkemizde en iyi denilecek seviyeye gelmiştir. 18.asırla beraber İngiltere’den başlayan akım Bizim ülkemize 1920. yıllarda etkisini göstermeye başlamış olması bugün üretime sağlamış olduğu katkı 2017 itibariyle göz ardı edilmeyecek seviyede ve ivmede. Genel anlamda endüstri bütünüyle kalkınma planımızın tamamen ana damarıdır.
    Temel ihtiyaç maddelerinin değişim göstermesiyle daha fazla alana ihtiyaç olduğunu ortaya koyan bu oluşum bugün ülkemiz  için gerçekten altın çağını yaşamaktadır.

   TÜRKİYE EKONOMİSİNE ENDÜSTRİNİN ETKİLERİ NELERDİR ?

    Dünya üzerinde ilk çağlardan bu yana etkisini gösteren üretimin diğer adıdır endüstri.  Yontma taş devrinde  iki  odun parçasını sürterek ateşi  bulmasıyla başlayan serüven günümüze kadar uzanmıştır.Endüstri insanoğlunun temel ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı  ham maddeleri  eşya haline getirebildiği işlerin tamamıdır.Burada bir üretim söz konusudur.Bu işleri belli düzen içerisinde uygulayana  sanayici denir. Sanayici olmanın altın kuralı kendi kazancıyla yatırım yapmaktır.Etkiler bu noktada başlar.Buradaki üretim ve yönetim yatırımla beraber kalkınma ve ülke ekonomisine katkı sağlamaya başlar .Oluşum her alanda kendini ispat etmiştir.Türkiye toprak bakımından oldukça zengin bir ülkedir.Tarım alanında özellikle ülkemiz bulunduğu konum itibariyle eşsiz zenginlikte bir ülkedir.ithalat ve ihracat alanında  yapılan bütün  çalışmalar kazanımların temel kaynağı olan bu topraklar ham madde diyecek olursak bu topraklar.Tarih boyunca bu alanda pek çok devrim yapılmıştır.Ancak bunların en önemlisi 18.asırla beraber İngiltere’den başlayan akım Bizim ülkemize 1920. yıllarda etkisini göstermeye başlamış olması bugün üretime sağlamış olduğu katkı 2017 itibariyle göz ardı edilmeyecek seviyede ve ivmede.
    Bizim bu etkideki rolümüz nedir? Kısaca bahsedip  Endüstri alanında neler yaptığımıza da değinelim.  Topraklarımız başta olmak üzere bu topraklar üzerinde yetiştirilen ürünlerimiz bitkilerimiz kök boya toprakta bir bakıma kendi imal ettiği  bitkilerden ;  buğday nohut daha uzun bir yelpazede bulunan bu ürünlerimiz endüstriyel alanda katkı sağlamış zenginliklerdir.Anadolu tarihine baktığımızda her alanda ülkemiz  üretim yapmıştır.İmkan ya da imkansızlık dahilinde  en kötü şartlarda da olsa ülkemizde en iyi denilecek seviyeye gelmiştir. Genel anlamda endüstri bütünüyle kalkınma planımızın tamamen ana damarıdır.
    Temel ihtiyaç maddelerinin değişim göstermesiyle daha fazla alana ihtiyaç olduğunu ortaya koyan bu oluşum bugün ülkemiz  için gerçekten altın çağını yaşamaktadır.18.asrın sonlarına doğru yapılan sanayi devrimidir.Gelişmiş ülkelere baktığımızda globalleşen etkiyle beraber endüstriyel alanda yapılan çalışmaların ekonominin can damarı olduğunu biliyoruz .İlk çağ insanı  yaşam koşullarının zorluklarıyla  beraber tüketim ihtiyacı duyan insanoğlu bununla beraber üretime geçebilmenin  yollarını aramış ve günümüze esasında doğada elinin altında bulunan ham maddeleri işleyerek günümüzde en modern haliyle ithalata ve ihracata sunmuş zaten kendi elinde bulunan imkanı kar marjina çevirmiştir.
 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/